Relikwie Jana Pawła II na Majdanie w rocznicę

(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)

W piątek 21 listopada - w pierwszą rocznicę wydarzeń na kijowskim Placu (Majdanie) Niepodległości - w greckokatolickiej katedrze Zmartwychwstania Chrystusa o godz. 22 rozpocznie się czuwanie nocne. Podczas niego zostaną wystawione relikwie św. Jana Pawła II, aby wszyscy chętni mogli oddać im cześć. Zapowiedział to 20 bm. w swym wideoblogu arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, dodając, że doczesne szczątki Ojca Świętego będą w tym celu specjalnie sprowadzone do stolicy Ukrainy.

 

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przypomniał jednocześnie, że 21 listopada chrześcijanie wschodni obchodzą dzień św. Michała Archanioła (Arcystratega - według nazewnictwa wschodniochrześcijańskiego) - patrona Kijowa. Zwrócił uwagę, że w dziejach niezależnej Ukrainy nie zawsze wiązało się to z walką: dobra ze złem i o lepszy los kraju. "Właśnie dlatego będziemy w tym dniu wspominać pierwszą rocznicę rozpoczęcia Rewolucji Godności" - podkreślił arcybiskup.

 

Nawiązując do faktu, że "różni uczestnicy wydarzeń rewolucyjnych [sprzed roku] będą wspominać to, co działo się w ciągu tego roku", zwierzchnik UKGK zaznaczył, że grekokatolicy ukraińscy będą się modlić. "Obchodząc rocznicę Majdanu, będziemy przeżywać czuwania nocne, gdyż tak, jak ludzie stali na Majdanie przed obliczem Bożym, walcząc ze złem, również my chcemy wszyscy razem stanąć w soborze patriarszym Zmartwychwstania Chrystusa przed obliczem Bożym, aby w Jego obecności wspominać to wszystko, co przeżyliśmy: pełne chwały, ale i tragiczne chwile tego roku" - napisał abp Szewczuk.

 

Wyjaśnił następnie, dlaczego na rocznicę Majdanu zostaną wystawione właśnie relikwie św. Jana Pawła II. Według hierarchy papież ten "wszedł do historii ludzkości jako wielki humanista XX wieku" a dziś jest on "aniołem pokoju dla Ukrainy". To z jego osobą wiążą się upadek Muru Berlińskiego i rozpad komunizmu w Europie Wschodniej - podkreślił autor wideoblogu. Zauważył, że obecnie wszyscy wspominają czas, gdy społeczeństwo polskie zaczęło powstawać do walki z totalitaryzmem komunistycznym, która trwała 9 lat. Przez cały ten czas Jan Paweł II codziennie w swym oknie zapalał świeczkę, modląc się za "tamten Majdan", rozpoczęty wówczas przez polską Solidarność.

 

"On jest tym papieżem, który przybył na Ukrainę. Odwiedził nasz naród, dotknął jego ran, pokłonił się jego męczennikom. Postawił nogę na ziemi, którą historycy nazywają krwawą ziemią. Aby pokazać, że jest to ta ziemia, która powinna stać się nową nadzieją dla swego narodu i całej ludzkości" - przypomniał zwierzchnik UKGK. Dodał, że właśnie dlatego "będziemy czcili relikwie i zastanawiali się, jak budować pokój na naszej niepodległej Ukrainie, jak przeciwstawić się wojnie, jak mam budować wolną i niezależną Ukrainę".

 

Na zakończenie swego wezwania abp Szewczuk zachęcił wszystkich do wspólnego świętowania rocznicy Majdanu, "aby po chrześcijańsku przemyśleć na nowo to wszystko, co przeżyliśmy i czego doświadczyliśmy w ciągu tego roku".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~czarownik 19:08:24 | 2014-11-20
średniowiecze było dużo jaśniejsze

Oceń 11 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?