Abp Mokrzycki o powołaniach na Ukrainie

„Cieszymy się wzrostem powołań kapłańskich i zakonnych na Ukrainie” – powiedział KAI abp lwowski Mieczysław Mokrzycki, który 19 czerwca w bazylice metropolitalnej we Lwowie wyświęcił dwóch diakonów. Neoprezbiter Sergiusz Riznyk z Tarnopola i Andrzej Wus z Nowojaworowska ukończyli lwowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Brzuchowicach.

 

„Niech więc Was nie przestrasza ogrom odpowiedzialności; nie cofajcie się z obawą przed stawianymi przed Wami zadaniami; nie słuchajcie złych podszeptów, że nie dacie rady – życzył neoprezbiterom podczas homilii abp Mokrzycki. Przestrzegł przed "zagłuszaniem w sobie głosu `pierwszej miłości`, który teraz wypełnia Wam serce; bo wtedy doznacie rozczarowań, zwątpień i załamań; bo wtedy narazicie się na upadki i zgorszenia”.

 

Nowym kapłanom przypomniał radę św. Judy: „budujcie samych siebie na fundamencie waszej najświętszej wiary; módlcie się w Duchu Świętym i strzeżcie samych siebie w miłości Bożej”, pamiętając, że tylko Bóg „może Was ustrzec od upadku i postawić nienagannymi i rozradowanymi wobec swej chwały”. „Zróbcie wszystko, co w Waszej mocy, abyście jako kapłani byli bardzo szczęśliwi i spełnieni, dziękując Bogu codziennie za dar, który wprowadzi Was w Osobę, Tajemnicę, życie i misję Jezusa Chrystusa; który Wam także umożliwi dotykanie największych tajemnic człowieka. Wpatrując się każdego dnia w Boga obecnego w świątyni, bądźcie wszędzie radosnymi i autentycznymi zwiastunami Dobrej Nowiny, aby każdy mógł od Was usłyszeć słowa Prawdy. Mając duszę obficie nasyconą, bądźcie wsparciem dla ludu Bożego, zwłaszcza dla ubogich, samotnych, zapomnianych i odrzuconych, wiodąc wszystkich ku życiu wiecznemu” – mówił metropolita lwowski.

 

Zwrócił uwagę, że „w środkach masowego przekazu często słyszy się opinie o spadku powołań kapłańskich". „Podaje się przykłady gdzie jest spadek powołań. Ale wiemy, że są istnieją diecezje także w Polsce, którzy cieszą się licznymi powołaniami. Na przykład Tarnów w tym roku wyświęcił 36 kapłanów” – powiedział hierarcha.

 

Metropolita lwowski wyraził radość ze wzrostu powołań kapłańskich i zakonnych nie tylko na Ukrainie zachodniej, gdzie "przetrwało to chrześcijaństwo i gdzie było większe skupisko wiernych obrządku łacińskiego czy greckokatolickiego". Liczne powołania kapłańskie są również na Ukrainie wschodniej. Zdaniem abp Mokrzyckiego spadek powołań można tłumaczyć niżem demograficznym. „Pokładamy wielkie nadzieje w ludziach młodych, którzy szukają wartości chrześcijańskich, którzy szukają realizacji siebie, którzy pragną szczęścia dla siebie a także dla innych i chętnie poświęcają się służbie Panu Bogu” – zaznaczył metropolita lwowski.

 

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie ma trzy wyższe seminaria duchowne: w Brzuchowicach k. Lwowa, Gródku Podolskim k. Chmielnicka, Worzelu k. Kijowa. W Brzuchowicach działa też WSD pallotynów.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Zeb 15:56:08 | 2010-06-22
wydaje mi sie ze bardziej niz demograficzny niz za spadek powolan odpowiedzialna jest swiecka kultura zycia, albo zesweidczenie, pogon za materializmem i egoizm czyli brak milosci.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dexter 15:45:45 | 2010-06-22
Do ~danego:
jest to przeklejak z Katolickiem Agencji Informacujnej - tam należy się zgłosić z komentarzem.
Pozdrawiam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dany 13:40:06 | 2010-06-22
Do Autora:
Oprócz w/w seminariów istnieją na Ukrainie jeszcze dwa międzynarodowe seminaria Redemptoris Mater: Rzymskokatolickie w Kijowie i Grekokatolickie w Winnicy

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook