"Pracować wspólnie, by służyć innym"

(fot. PAP/EPA/MAX ROSSI / POOL)

Przed rozpoczęciem audiencji ogólnej 12 listopada Franciszek spotkał się z trzydziestoosobową delegacją III Forum Katolicko-Muzułmańskiego. Ich trzydniowe spotkanie przy drzwiach zamkniętych przebiega pod hasłem "Pracować wspólnie, by służyć innym". Ostatnia, zamykająca sesja, ma charakter publiczny.

 

Na czele delegacji katolickiej stoi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran, a stronie islamskiej przewodniczy jordański książę Ghazi bin Muhammad bin Talal.


Dla członka jordańskiej rodziny królewskiej nie było to pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym. W maju br. towarzyszył mu bowiem w Ammanie podczas jego pielgrzymki do Ziemi Świętej. Był także jednym z inicjatorów ogłoszonego w 2007 r., po przemówieniu Benedykta XVI w Ratyzbonie, listu 138 uczonych świata islamskiego, zatytułowanego: "Wspólne słowo między wami, a nami". To właśnie wydarzenie zaowocowało zwołaniem pierwszego Forum Katolicko-Muzułmańskiego w 2008 r.

 

Na tegorocznym spotkaniu dominują trzy tematy: edukacja młodzieży, wdrażanie dialogu między religiami i jak w trosce o wspólne dobro przeciwdziałać przemocy. W obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie ważny wydaje się ten ostatni punkt.

 

W rozmowie z francuskim dziennikiem "La Croix" sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. Miguel Ayuso Guixot MCCJ zwrócił uwagę, że w obliczu wyraźnych przejawów okrucieństwa trzeba szukać sposobów na wzmocnienie dialogu w służbie ludzkości. "Obrazy nieludzkiego bestialstwa, które widzimy, wymagają od nas konkretnych i odpowiednich reakcji" - podkreślił hiszpański prałat kurialny.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook