Trzy ważne nominacje w Watykanie

(fot. sxc.hu)

Nowy prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, nowy sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu oraz nowy patron Zakonu Maltańskiego - to dzisiejsze decyzje personalne papieża Franciszka.

 

Dotychczasowy prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, 66-letni kard. Raymond Leo Burke otrzymał honorową funkcję patrona Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich. Będzie przedstawicielem Ojca Świętego przy zakonie, który jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, a jednocześnie instytucją kościelną szczególnie zaangażowaną na polu humanitarnym. Ten amerykański hierarcha stał na czele sądu najwyższego Kościoła katolickiego od 2008 r. Wcześniej był m.in. metropolitą Saint Louis.

Jego następcą na stanowisku prefekta Trybunału został 62-letni Francuz, abp Dominique Mamberti, dotychczasowy (od 2006 r.) sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Tę ostatnią funkcję szefa watykańskiej dyplomacji obejmie 60-letni Anglik, abp Paul Richard Gallagher, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Australii, wcześniej reprezentujący papieża w Burundi i Gwatemali.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (37)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ministrant 19:07:45 | 2015-02-17
Papież Franciszek popełnił bardzo duży błąd odwołujac kardynała Burke z funkcji prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Nie przekonuje mnie argument papieża, ze upłynała kadencja kard. Burke. Franciszek mógł przecież przedłużyc posługe w Sygnaturze Apostolskiej kardynałowi Burke. 

Oceń 7 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~sroka 13:52:22 | 2014-11-11
Polecam dobry artykuł w DoRzeczy "Teologia Jezusa" kontra "Teologia Judasza" ks. D.Oko

Oceń 16 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wiktoria 13:20:55 | 2014-11-11
Wczorajsze czytania były bardzo wymowne w kontekście tego co dzieje się teraz na świecie, co działo się na Synodzie również.
Zobaczmy list św. Pawła Tt 1. 1-9. w nim św. Paweł opisuje jaki powinien być prezbiter: „Boży, człowiekiem nienagannym, niezarozumiałym, nieskłonnym do gniewu, nieskorym do pijaństwa i awantur, nie chciwym brudnego zysku, lecz gościnnym, miłującym dobro, rozsądnym, sprawiedliwym, pobożnym, powściągliwym, przestrzegającym niezawodnej wykładni nauki, aby przekazując zdrową naukę, mógł udzielać upomnień i przekonywać opornych”.

Każdy z nas katolików jest powołany do świadczenia o Jezusie. Jednak nikt nas nie będzie słuchał, wierzył nam jeśli nie będziemy tacy jak opisuje Paweł. Naszym życiem, świadectwem powinniśmy pokazywać Jezusa.

W Ewangelii Jezus mówi natomiast: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na
siebie. Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu
”.
Odnosi się to do naszych prezbiterów, biskupów i nas samych. Nie możemy siać zgorszenia u tych małych, słabych. Mamy ogromną odpowiedzialność.

Trzeba się modlić za Synod, wydaje się jednak że homo lobby jest duże…

Oceń 17 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Stan 13:03:45 | 2014-11-11
A jednak lobby homoseksualne rozdaje karty w Kurii rzymskiej, czego dowodem są ostatnie przetasowania kadrowe. Ponadto coraz wyraźniej widać. Trudno też przypuszczać by działo się to bez wiedzy i woli papieża Franciszka.

Oceń 20 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 23:23:21 | 2014-11-08
Nie toleruję wpisów, w których podważa się zasadność wyboru Papieża Fanciszka na papieża. Nie toleruję wpisów, w których atakuje się go, obraża, kpi się i jest się nawet delikatnie mówiąc chamskim wobec niego.
Osobiście również popieram chrzest dzieci bez względu na styl życia rodziców, ponieważ chrzest jest dla DZIECKA, nie dla rodziców. I dziecko nie jest winne tego, co robią i jak żyją jego rodzice. Chrzest jest obmyciem z grzechu pierworodnego i otwarciem na Chrystusa, dlatego popieram chrzest każdego dziecka bez pytania o rodziców, czy są, czy ich nie ma, czy są, ale jakby ich nie było, czy są katolikami takimi, którzy o wiarę nie dbają. Dziecko nie jest winne. 

Zadaję sobie jednak pytanie, co się stało, że po odsunięciu kardynała konserwatywnego, prawoskrzydłowego, po powołaniu na jego miejsce kardynała nieznanego mi, odwołuje się tego ostatniego. Czy też jest prawoskrzydłowy? Pytam, bo nie znam go. Ale domyślam się, że tak. A jeśli tak jest, to oświadczam, że staję się prawoskrzydłowa JESZCZE BARDZIEJ. Z całą miłością do obecnego Papieża, którego kocham, bo kocham... Ale mam wrażenie, że właśnie dostałam kosę w serce...

Oceń 4 21 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~apel do Franciszka 22:06:08 | 2014-11-08
Kończ Waść. Wstydu oszczędź.

Oceń 20 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nk 20:30:22 | 2014-11-08
Ot Franiszek kierował się miłosierdziem i posłał kard. Burke na wcześniejszą emeryturę.

Oceń 20 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Eilinel 20:26:21 | 2014-11-08
Podziękuj Kardynałowi Burke za jego służbę Bogu i ludziom:
https://www.lifesitenews.com/petitions/thank-you-cardinal-burke-for-your-vatican-service

Oceń 23 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Staruszek 19:21:08 | 2014-11-08
Jestem juz starym człowiekiem, lecz widzę, ze mam młodego ducha. Jak mozna narzekać, że papież Franciszek ochrzcił nieślubne dziecko ? Czym to dziecko zawiniło ? Zrobił coś wspaniałego ! Pokazał, że wszyscy jesteśmy równi wobec Bożego Miłosierdzia.
Jestem, by rozwiedzeni mogli korzystać z sakramentów ! Oni nie są gorsi niż my, a czasami są lepsi od "pobożnych katolików".
Nie znoszę szufladkowania ludzi. Wolę porozmaw2iać z piojakiem, niż nadętym katolikiem, który powtarza tylko wyuczone frazesy, za którymi nic nie ma. Jestem za tym, by Franciszek zrobił jak najwięcej porządków dla dobra Kościoła. Dziwię sie, że młodzi ludzie tego nie zauważają (

Oceń 7 36 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~hindenburg 18:41:03 | 2014-11-08
Przepraszam najmocniej: czy panie/panowie komentujący do tej pory jesteście katolikami rzymskimi czy reprezentujecie jakiś inny Kościół? Z ciekawości pytam

Oceń 6 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook