Facebook i Apple chcą zamrażać komórki jajowe

(fot. DreamShoot by Marcel Steger/flickr.com)

Facebook i Apple chcą, by ich pracownice zamrażały komórki jajowe w zamian za gratyfikację finansową, dochodzącą do 20 tys. dolarów. Tłumaczą, że to oferta dla kobiet, które stoją przed wyborem między karierą zawodową i rodziną. Facebook już rozpoczął wdrażanie programu w USA, a Apple zamierza do niego dołączyć w styczniu 2015 r.

 

Przeciwko tym posunięciom zdecydowanie opowiedzieli się katoliccy biskupi z Niemiec. Przewodniczący tamtejszej konferencji episkopatu kard. Reinhard Marx oświadczył, że opóźnianie rodzenia dzieci dla kariery zawodowej poprzez zamrażanie komórek jajowych do późniejszego wykorzystania nie ma nic wspólnego z wolnością jednostki. Oznacza natomiast podporządkowanie rodzenia procesom gospodarczym.

 

Ordynariusz drezdeńsko-miśnieński Heiner Koch, odpowiedzialny w konferencji biskupiej za sprawy rodziny, stwierdził, że oferowanie pieniędzy za opóźnianie rodzicielstwa wskazuje, że dzieci mają drugorzędne znaczenie wobec wymagań zawodowych i że nie można pogodzić kariery zawodowej z życiem rodzinny, co - jego zdaniem - jest całkowicie błędne.

 

Z kolei bp Anton Losinger, członek Niemieckiej Rady Etyki powiedział, że takie oferty służą jedynie "powiększaniu rynku pracy i ekonomicznego zysku". Za niedopuszczalne uznał podporządkowywanie zyskom biznesu naturalnego pragnienia dziecka u kobiet. Przestrzegł jednocześnie, że kobiety będą potem ponosiły ryzyko sztucznego zapłodnienia.

 

- Zamrażanie komórek jajowych nie jest ofertą pozwalającą bardziej pogodzić rodzinę z karierą. Przeciwnie, wyklucza to rodzinę z codziennego życia zawodowego. Zamiast zachęcać pracownice do opóźniania macierzyństwa, pracodawcy powinni je wspierać - zaznaczył przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Stefan Becker.

 

Na stronie organizacji CitizenGo można podpisać petycję przeciwko takim praktykom. Oto jej treść:

 

"Szanowni Państwo, pragnę wyrazić moje oburzenie Państwa decyzją dotyczącą oferowania możliwości mrożenia komórek jajowych przez Państwa pracownice oraz gratyfikacji z tego tytułu. Jestem rozczarowany Państwa antyrodzinną decyzją, która za priorytet życiowy kobiet uznaje pracę zawodową oraz całkowite rezygnowanie z macierzyństwa lub zrezygnowanie z niego w najlepszym czasie. Państwa decyzja każe traktować kobiety wyłącznie z perspektywy pracownic przynoszących zyski firmom - tym samym uwłacza jednemu z podstawowych powołań kobiety, jakim jest macierzyństwo. Sprzeciwiam się takiemu przedmiotowemu traktowaniu kobiet i proszę o jak najszybsze wycofanie się z takich uwłaczających praktyk".

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~okoń 16:55:06 | 2014-11-03
Na moje oko ta akcja i (słuszne) oburzenie nic nie dadzą. Sporo ludzi w Boga po prostu nie wierzy i choćby z tego powodu nie będzie słuchać biskupa, czy księdza.

Dużo skuteczniejsze byłoby pokazanie statystyk (wraz ze źródłem): jaka jest szansa na zapłodnienie w późniejszym wieku, jeśli korzysta się z zamrożonych komórek jajowych. Na którymś z portali było ładne zestawienie. Np. dla 40+ szansa wnosiła mniej niż 2%, dla 35+ było to nieduże kilkanaście %. 

W Boga można wierzyć lub nie. Liczby są bezwględne i z tym akurat nie da się dyskutować.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook