Międzynarodowa akcja Polaków ws. Asii Bibi

(fot. Vimeo)

Jeszcze w tym roku gotowy będzie godzinny reportaż, autorstwa dwóch Polaków, opowiadający historię pakistańskiej chrześcijanki skazanej za rzekome bluźnierstwo. Przygotowano także petycję do amerykańskiego rządu. Trwa ofensywa w obronie Asii Bibi.


Jeszcze w tym roku gotowy będzie godzinny reportaż opowiadający historię pakistańskiej chrześcijanki "Uwolnić Asię Bibi". Podstawą scenariusza jest książka korespondentki France24 w Islamabadzie, Anne-Isabelle Tollet. Dziennikarka jako jedna z pierwszych informowała o sprawie Asii Bibi. Z powodu pracy nad "Bluźnierstwem" musiała uciekać z Pakistanu a książkę kończyła w ukryciu we Francji.

 

Oprócz splecionych historii dwóch kobiet Anne-Isabelle Tollet i Asii Bibi w filmie znajdzie się też opowieść o dwóch pakistańskich politykach zamordowanych za zaangażowanie w sprawę chrześcijanki. Chodzi o muzułmańskiego gubernatora Pendżabu Salmana Taseera i ministra ds. mniejszości w pakistańskim rządzie, katolika Shahbaza Bhattiego.

 

UWOLNIĆ ASIĘ BIBI - zwiastun from Art.43 TV on Vimeo.

 

Twórcami "Uwolnić Asię Bibi" są Maciej Grabysa, dziennikarz i reportażysta TVP oraz Michał Król z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". "Tu na Zachodzie chcemy pokazywać, co dzieje się z naszymi braćmi na Wschodzie" - mówi Michał Król. "Jeśli nie będzie się o tym mówić, Asia Bibi w każdej chwili może stracić życie. Może dojść do sfingowanego samobójstwa" - dodaje Maciej Grabysa.

 

Twórcy filmu planują dużą międzynarodową akcję. Chcą ponownie sprawą Asii Bibi zainteresować polityków w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Pokazy filmu planowane są w Parlamencie Europejskim a także we Francji i Hiszpanii. W Polsce reportaż o Asii wyemituje TVP Kraków a cały film na DVD wyda Dom Wydawniczy Rafael. W ramach kina objazdowego planowane są spotkania i dyskusje w całym kraju.

 

Jednym z koproducentów filmu jest Fundacja CitizenGO, która na swoich stronach internetowych zbiera podpisy pod petycją w sprawie uwolnienia Asii Bibi. "Z naszych analiz wynika, że jednym z nielicznych międzynarodowych ciał, które może mieć w tej sprawie znaczenie, jest Rząd USA. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić petycję ostatniej szansy, którą kierujemy do Ambasadora USA w Pakistanie, Richard'a Olson'a" - informuje Magdalena Korzekwa z CitizenGO.

 

Dodatkowo, dyrektor zarządzający CitizenGO wręczy petycję także Ambasadzie Pakistanu w USA. Prezes CitizenGO Ignacio Arsuaga jest w kontakcie z rodziną Asii Bibi, jej prawnikami oraz rządem Hiszpanii gotowym natychmiast po uwolnieniu przyjąć całą rodzinę.

 

W czerwcu 2009 roku Asia Bibi została oskarżona o bluźnierstwo przeciw Mahometowi przez muzułmanki, z którymi pracowała w polu. Od 19 czerwca przebywała w celi w Śechupurze. Blisko półtora roku później zapadł wyrok - kara śmierci przez powieszenie. 16 października br. sąd apelacyjny w Lahore potwierdził wyrok śmierci na Asię Bibi. Jej rodzina zapowiedziała kasację do Sądu Najwyższego. Asia Bibi o potwierdzeniu kary dowiedziała się od swojego męża dopiero 30 października. Pakistanka dziękuje za modlitwę płynącą z całego świata. Nie traci nadziei, że Bóg da jej wolność w najwłaściwszym momencie.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook