Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne na KUL

(fot. Krzysiek dbk / CC BY 3.0)

W dniach 22-23 października br. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbywają się X Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne pod hasłem "Natchnienie Pisma Świętego", których organizatorem jest Instytut Nauk Biblijnych KUL.

 

W sympozjum wzięli udział wybitni bibliści ks. prof. James H. Charlesworth i o. prof. Olivier-Thomas Venard. Temat inspirowany jest najnowszym tekstem Papieskiej Komisji Biblijnej "Natchnienie i prawda Pisma Świętego. Słowo, które od Boga pochodzi i mówi o Bogu, aby zbawić świat".


- Badacz biblijny nie może poprawiać wizerunku początków chrześcijaństwa nadal używając nieprecyzyjnych czy nawet tępych narzędzi poznawczych - stwierdził ks. prof. James H. Charlesworth. - Bóg przemawia do nas bezpośrednio i znamy Jego Słowo z powodu słów przypisywanych Bogu i przepisywanych przez skrybów - dodał. - Jednak Bóg objawił się nam w słowach wypowiedzianych, spisanych i zredagowanych. Niestety wielu badaczy Pisma Świętego odrzuca pisma apokryficzne uznając je za "heretyckie". To zamyka ich na piękną chrystologię i kontekst kulturowy. Ostatecznie jednak, Bóg nie potrzebuje ani pisma, ani głosu, bo często przemawia do nas w ciszy naszych serc, w ciszy wieczności - zakończył.

 

Nowy projekt badań nad Pismem Świętym przewodzonych przez École Biblique et Archeologique w Jerozolimie zaprezentował o. prof. Olivier-Thomas Venard. - Zamierzamy stworzyć najbardziej obszerny i pomocny zbiór notatek i wskazówek dla całej Biblii, z ciekawymi informacjami zarówno dla biblistów jak i zwykłych czytelników Pisma Świętego - mówił. - Tekstowi towarzyszą obszerne notatki z podziałem na różne tematy, jakimi są między innymi słownictwo, środowisko społeczne i kulturowe oraz tradycja chrześcijańska i żydowska - dodał.

 

Profesor wskazał na ciekawe opracowania z zakresu dziedzin pokrewnych biblistyce, jak m.in. historia, archeologia, malarstwo, jako pomocne w lepszym zrozumieniu tekstu Pisma Świętego. Zademonstrował proste i intuicyjne korzystanie z serwisu. Projekt dostępny jest w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim pod adresem internetowym www.bibest.org.

 

Konferencja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II potrwa do jutra. Referaty zaprezentują wybitni badacze Pisma Świętego, m.in. ks. dr Pavol Vilhan z Bratysławy oraz ks. dr Matteo Crimella z Mediolanu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Zbychu 17:50:21 | 2014-10-22
Charlesworth, którego wykład był nota bene świetny, nie jest księdzem. On w ogóle jest metodystą, ale chyba nawet nie jest żadnym pastorem tam u nich. Więc można było sobie darować to odruchowe "ks.". :)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook