Świat czeka na nowe powołania misyjne

(fot. sxc.hu)

Świat wciąż czeka na nowe powołania misyjne, dotyczy to nie tylko księży, ale i osób świeckich - uważa ks. Grzegorz Zbroszczyk, który prowadzi katolicką misję Mukonchi w Zambii. Z okazji trwającego Tygodnia Misyjnego wyraził też wdzięczność parafiom z diecezji radomskiej, które wsparły budowę kościoła w jego misji.

 

Ks. Zbroszczyk pracuje w nowo powstałej diecezji Kabwe. Pracuje w niej ponad 40 księży, w tym 11 to Zambijczycy, zaś 7 pochodzi z Polski. Jest też 21 parafii. W tym roku zostało wyświęconych 4 księży - rdzennych mieszkańców diecezj. - To niewystarczająca liczba. W dalszym ciągu potrzeba ludzi, którzy chcą pracować na misjach. Dotyczy to księży, zakonników i świeckich. Każdy chrześcijanin jest mile widziany i potrzebny w dziele misyjnym. Pole tej działalności jest bardzo szerokie - powiedział ks. Zbroszczyk.

 

Pochodzący z diecezji radomskiej misjonarz mówi, że Afryka potrzebuje dzisiaj właściwe wszystkiego. - To w dalszym ciągu biedny kontynent, gdzie występuje duże zróżnicowanie społeczne. Jest mała grupa bogatych i większość biednych osób. Pomoc materialna, żywność i ubrania, tego najbardziej potrzebujemy. Wyzwania? Jest ogromna liczba osób, które chcą słuchać o Chrystusie, przyjmować sakramenty. To wszystko dostrzegam mając pod swoją opieką ok. 70 kaplic - mówi ks. Zbroszczyk.

 

Osobnym wyzwaniem są ludzie biedni i chorzy. - Potrzebują szczególnej troski. Ci ludzi nie mają środków, by dostać się do najbliższego ośrodka zdrowia. Nie potrafią sami sprostać temu zadaniu. Bywa, że samochody misjonarzy to takie lokalne ambulanse - opowiada misjonarz.

 

Ks. Grzegorz Zbroszczyk wyraził też wdzięczność księżom z diecezji radomskiej, którzy wspierają budowę kościoła w Mukonci. Trwa ona od 2009 roku. Obecnie trwają prace przy budowie dachu świątyni. - Cieszę się z takiej postawy, ale również z postawy moich wiernych. Niewiele mogą ofiarować, ale swoją pracą mogą wiele wykonać - powiedział ks. Zbroszczyk.

 

Katolicka Misja Mukonchi Bożego Ciała znajduje się w archidiecezji Lusaka, w Centralnej Prowincji Zambii i należy do dystryktu Kapiri Mposhi. Misja znajduje się na terytorium plemienia Swaka. Położona jest w odległości 200 kilometrów od Lusaki, w kierunku północno-wschodnim. Z Mukonchi do najbliższego miasta Kabwe prowadzi 50-kilometrowa droga przez busz.

 

Z kolei nowa diecezja ze stolicą w Kabwe została wydzielona z terytorium diecezji Mpika oraz archidiecezji Lusaki, podporządkowując jako sufraganię stołecznej metropolii. Jej obszar liczy 63,5 tys. km kwadratowych. Mieszka tam ok. 1 mln ludzi, z których niespełna 140 tys. to katolicy.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook