Akcja krwiodawstwa i bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Wszystko zaczęło się 14 sierpnia 2002 roku. Data nie była przypadkowa.

"Podaruj choremu kropelkę życia" - pod takim hasłem w bydgoskiej parafii Bożego Ciała w najbliższą niedzielę odbędzie się akcja krwiodawstwa, nawiązująca m.in. do 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


Inicjatywa w tym roku obchodzi swój skromny jubileusz. Do tej pory przeprowadzono 25 zbiórek, ta będzie 26. - Dziękujemy za wszystkich krwiodawców, którzy ofiarowali kropelkę swojej krwi innym, przywracając w ten sposób zdrowie, a często ratując życie. Także za tych, którzy chcieli oddać krew, a ze względów zdrowotnych nie mogli tego uczynić - powiedział proboszcz ks. kanonik Ryszard Pruczkowski.

 

Wszystko zaczęło się 14 sierpnia 2002 roku. Data nie była przypadkowa. - W tym dniu wspominamy św. Maksymiliana Kolbego, który oddał swoje życie za współwięźnia obozu Franciszka Gajowniczka. Potem pomyśleliśmy o kolejnych spotkaniach w okolicach urodzin św. Jana Pawła II i wreszcie o dacie związanej ze śmiercią bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłana, który przelał krew, oddał życie za wiarę i Kościół w Polsce. Modlimy się również o jego rychłą kanonizację. I to są nasi duchowi patroni - dodał ks. kanonik Pruczkowski.

 

Parafia Bożego Ciała była pierwszą wspólnotą w archidiecezji gnieźnieńskiej, pierwszą w tej części Polski i pierwszą w diecezji bydgoskiej, która taką akcję zorganizowała. Całość odbywa się przy ścisłej współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Taka akcja ma wiele pozytywnych aspektów. Po pierwsze jednoczy samych parafian. Po drugie, kiedy przychodzą rodzice i oddają krew, dzieci biorą z nich później przykład. Jest to nie do przecenienia - powiedziała Danuta Boguszyńska.

 

Przez wiele lat pełniła ona funkcję zastępcy dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. W samym krwiolecznictwie przepracowała pięćdziesiąt lat. - Samo krwiolecznictwo ma charakter interdyscyplinarny. Ma zastosowanie w każdej specjalności. Potrzeby niejako zmusiły nas do tego, abyśmy szukali różnych dróg i źródeł. Takich, których kiedyś nie było. Zresztą sam św. Jan Paweł II podkreślał, że Kościół może być wymownym wsparciem i to się sprawdziło - dodała.

 

Specjalny autokar stanie przed kościołem w najbliższą niedzielę. W sumie podczas dotychczasowych 25 akcji pobrano ponad osiemset jednostek krwi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Jan 08:24:18 | 2014-10-18
We Włocławku odbędą się dziś uroczystości związane z 30. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O godz.  14.00 w pobliżu włocławskiej tamy, gdzie oprawcy wrzucili ciało ks. Jerzego do Wisły, zostaną złożone kwiaty. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 15:00.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook