Bp Piotrowski: głośmy Ewangelię z miłością

(fot. pielgrzymka.diecezja.tarnow.pl)

Głoszenie Ewangelii ma wyraz globalny: to nie tylko słowo, to także postawa i świadectwo - mówił podczas spotkania z dziennikarzami 14 października w kieleckiej kurii, bp nominat Jan Piotrowski.

 

- Od początku powstania Kościoła głoszenie Ewangelii i posłanie misyjne jest bardzo ważne, zgodnie z nakazem Jezusa, aby głosić ją wszelkiemu stworzeniu, a póki co, Jezus nie odwołał tego wezwania - wyjaśniał bp Piotrowski.

 

Tłumaczył w te sposób swoją biskupią dewizę: "Z miłością głosić Ewangelię", mówił także m.in. o "niedoścignionej postawie papieża Franciszka", o korzystaniu z doświadczenia nabytego na misjach w Afryce i Ameryce Południowej oraz, także za pośrednictwem mediów, zapraszał na ingres do bazyliki kieleckiej, który odbędzie się 29 listopada o godz. 11.00.

- Program ewangelizacji dla Kościoła kieleckiego i to, co jest najdroższe mojemu sercu i będę się to starał czynić, to głoszenie Ewangelii z miłością - mówił biskup nominat, określając zarazem "Kościół kielecki" jako "dojrzały".

O papieżu Franciszku biskup nominat powiedział: "Uważam, że papież Franciszek jest wzorem, z którego powinien korzystać każdy duszpasterz, niezależnie od tego, jaką ma odpowiedzialność i jakie wyzwania pasterskie powierza mu Kościół. Miesiąc temu byłem na spotkaniu z Ojcem Świętym z grupą biskupów i ośmieliłem się podarować mu obrazek z moich święceń biskupich, na którym jest wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Powiedziałem mu: "Ojcze Święty dziś odprawiłem za Ciebie Mszę świętą, bardzo proszę módl się i za mnie".

Zapytany, czy "misyjne pasje" znajdą szczególne odzwierciedlenie w biskupiej posłudze w Kielcach, odpowiedział: "Kościół z natury jest misyjny, a każdy ochrzczony na mocy chrztu świętego jest misjonarzem i ma moc głoszenia Chrystusa. Od tego należy zaczynać posłanie do diecezji kieleckiej".

- Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, niech On żyje w każdym sercu, które bije na ziemi kieleckiej, aby było ono pełne pokoju i radości, jaką daje tylko Jezus Chrystus - zaapelował bp Jan Piotrowski.


Biskup nominat dr Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej w diecezji tarnowskiej. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie i maturze wstąpił do WSD w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie 25 maja 1980r.

W latach 1984-1991 pracował jako misjonarz w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został mianowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a w 1995 r. został sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W 1992 r. uzyskał licencjat po studiach specjalistycznych w Instytucie Katolickim w Paryżu, a doktorat z teologii - w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na podstawie rozprawy pt.: "Zakładanie i dojrzewanie Kościoła w Kongijskiej Krainie Grand Niari (druga ewangelizacja 1883-1991)".

W latach 1997-1999 podjął, z krótką przerwą (w czasie której pełnił obowiązki kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej, a po śmierci proboszcza administratora miejscowej parafii), posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru.

W latach 2000-2010 pełnił funkcję dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. W 2003 r. został członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Od 2009 r. pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

14 grudnia 2013 r. papież Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią.

11 października 2014 r. Nuncjatura Apostolska ogłosiła jego nominację na biskupa kieleckiego.


Nowy biskup kielecki interesuje się misjologią, antropologią kulturową, muzyką klasyczną, jeździ na rowerze, pływa. Zna język angielski, francuski, włoski, hiszpański i munukutuba (Kongo Brazeville).

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook