Synod odszedł od nauczania Jana Pawła II?

Radio Watykańskie
(fot. jean-pierre dalbra / flickr.com)

Dokument podsumowujący pierwszy tydzień obrad synodu jest nie do przyjęcia dla wielu biskupów - uważa abp Stanisław Gądecki. W rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Episkopatu Polski nie zawahał się powiedzieć, że w dokumencie tym odchodzi się od nauczania Jana Pawła II, a nawet, że widać w nim ślady antymałżeńskiej ideologii.

 

Zdaniem abp Gądeckiego tekst ten świadczy również o braku jasnej wizji celu samego zgromadzenia synodalnego.

 

"Czy celem tego synodu jest duszpasterskie wsparcie rodziny w trudnościach, czy też tym celem są kazusy specjalne? Naszym głównym zadaniem duszpasterskim jest wsparcie rodziny, a nie uderzanie w nią, eksponowanie tych trudnych sytuacji, które istnieją, ale które nie stanowią jądra samej rodziny i nie przekreślają konieczności wsparcia, które powinniśmy dać dobrym, normalnym, zwykłym rodzinom, które walczą nie tyle może o przetrwanie, ile o wierność - powiedział abp Gądecki. - Odnosząc się do spraw małżeństwa i rodziny, zastosowano pewne kryteria, które budzą wątpliwość. Na przykład kryterium stopniowości.

 

Czy można rzeczywiście traktować konkubinat jako gradualność, drogę do świętości? Dziś w dyskusji zwrócono również uwagę, że doktryna przedstawiona w dokumencie w ogóle pominęła temat grzechu. Jakby pogląd światowy zwyciężył i wszystko było niedoskonałością, która prowadzi do doskonałości... Zwrócono też uwagę nie tyle na to, co ten dokument mówi, ale czego nie mówi. Praktycznie wypowiada się o wyjątkach, natomiast potrzeba też przedstawienia prawdy. Dalej, punkty które dotyczą powierzenia dzieci parom jednopłciowym są sformułowane nieco w taki sposób, jakby pochwalały tę sytuację. To też jest minus tego tekstu, który zamiast być zachętą do wierności, wartości rodziny, wydaje się akceptować wszystko, tak jak jest. Powstaje też wrażenie, że dotąd nauczanie Kościoła było niemiłosierne, podczas gdy teraz zacznie się nauczanie miłosierne".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (217)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~brak kasy = brak wiernych 21:17:15 | 2014-10-16
Jak nie wiadomo o co chodzi w tych zmianach, to zawsze chodzi o kasę (por. pecunia)

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tamara 20:11:52 | 2014-10-16
Homolobby w kościele podnosi swoją głowę i nie jest to głowa Chrystusa.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pl 20:07:39 | 2014-10-16
Sic ! Chodzi im tylko o własną sławę i własny tyłek. To są układy i nic więcej ...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~agniszka 20:03:21 | 2014-10-16
Janie Pawle II módl się za nami grzesznikami, bo szatan podjął ostateczną walkę.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~sky 19:55:05 | 2014-10-16
Skoro odchodzą od nauki Chrystusa to nie słuchajcie tych biskupów,  księzy "patriotów"

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~waldek 19:39:42 | 2014-10-16
Kosciół odchodzi od nauki Chrystusa... żeby sie przypodobac dzisiejszym ludziom.

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~asia 12:14:23 | 2014-10-16
Trzeba być czujnym wobec tego, co się dzieje ale nie gorszyć się tym..to zostało przepowiedziane przez samego Jezusa. To sie musi wydarzyć, żeby doszło do swoistego oczyszczenia także w Kościele Katolickim. Trzeba za wszelka cenę mieć zawsze na myśli słowa Pana, co do Kościoła Chrystusowego " że bramy piekielne Go nie przemogą", Islamiści grozili nam od zawsze i będą grozić, zagrożenia zlaicyzowanej części Europy i nie tylko, to kolejne wyzwanie, ale nie bójmy się ! Czytałam kiedyś o różnych objawieniach Maryjnych..Fatima, Medjugorje, Garabandal...wiecie, wszędzie przepowiedziane zostało cierpienie Kościoła, ale Jezus też cierpiał i nazywając się uczniami Jego nie możemy pójść inną drogą ze względu na Niego. Każdy ma swój krzyż, wystarczy tylko, że go podejmie. Pamiętajcie, że mówiąc o tym, że sztan nie zwycięży Kościoła -  miał na myśli naszą wiarę, bo tego nikt nam nie odbierze...nie możemy stać się odrętwiali z przerażenia i paraliżowani strachem, zgorszeniem szerzonym przez niektórych biskupów na synodzie czy świeckich...nawet w obliczu prześladowań, o których trudno nam pomyśleć w sercu Europy, nawet gdyby rzeczywiście przyszły czasy, że chrześcijanie zostaną okrutnie prześladowani nie tylko w Syrii i Iraku...ale tu, nawet gdyby pozamykali nam kościoły i zakazali odprawiania Mszy św, a Watykan zostałby materialnie zniszczony - to nic nie może odłączyć nas od miłości Chrystusa, jest Pismo Św. - Słowo Boga, jest Duch Święty - Pocieszyciel, którego trzeba wzywać, jest Matka, która nas wspomaga...św. Michał Archanioł - Obrońca KK...zastępy świętych...jest Jan Paweł II Wielki wśród nich, i nadzieja przekazana przez św. Faustynę - o Miłosierdziu Boga. Wbrew nowym ideologiom pogańskim trzeba pamiętać o tym, że dobro zawsze zwycięża zło, że Bóg jest ponad wszystkim i nic nie wymknęło Mu się z rąk..nie zapomniał o swoich dzieciach i napewno zależy Bogu na tym, żeby jego dzieci w obliczu cierpnień nie zapomniały o Nim.

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ciekawa 07:57:25 | 2014-10-16
Nie wiem czy synod odszedł od nauczania JPII ale czy KK nie odszedł od nauczania samego Jezusa?
Przykład - przypowiesc o winnicy. Symboliczna. W winnicy pan zatrudniajacy daje identyczxną zapłate pracownikom bez wzgledu na to ile pracowali, bez wzgledu na to kiedy do tej pracy przystapili. Symbolika wiary i zapłaqty za zycie. Trzeba tylko do tejże winnicy trafić bez względu na czas, Bóg traktuje wszystkich równo.
A KK tworzy swiętych, wynosi na ołtarze w zależnosci jak kto "pracował" w tejże "winnicy" i jak długo.....

Oceń 3 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gobo wędrowiec 22:59:44 | 2014-10-15
słyszę synod, nauka JPII, ale kochani  gdzie w tym jest Jezus? Papieże ,kardynały i biskupy -to tylko ludzie. Ja wierzę Bogu w Trójcy Jedynemu. To jest autorytet dla mnie.Żyjcie tak aby ON was przyjął, a nie starajcie się być mądrzejszymi  od NIEGO.

Oceń 12 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~logan 04:26:33 | 2014-10-15
Co to jest to "nauczanie pana karola " ?       sciagajmy kase od naiwnych ,ukrywajmy pedofilie i klepmy paciorki ??

Oceń 6 8 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?