Bp Julian Wojtkowski laureatem "Tuusa"

Elbląg (fot. PolandMFA / Foter / CC BY-ND(

Emerytowany biskup Julian Wojtkowski został laureatem ósmej edycji "Tuusa" - nagrody diecezji elbląskiej przyznawanej ludziom zaangażowanym w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno - wychowawczą. Nagrodę wręczono podczas gali inaugurującej obchody 14. Dni Papieskich.


- Staremu człowiekowi bardzo potrzebne jest poczucie, że jeszcze do czegoś się nadaje, że jeszcze może coś dać od siebie społeczeństwu - powiedział wzruszony bp Wojtkowski, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

 

Kapituła przyznała także cztery wyróżnienia: dla Krystyny Grzybickiej - współtwórczyni Ośrodka Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, założycielki i prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i Innymi Zaburzeniami Psychicznymi; Celiny Orych - wieloletniej nauczycielki Zespołu Szkół Gospodarczych, pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń elbląskiej młodzieży, współorganizatorki ponad dwustu pielgrzymek po Polsce i zagranicy, inicjatorki wielu akcji humanitarnych i charytatywnych, aktywistki adopcji dziecka poczętego; Wojciecha Kaczorowskiego - prezesa firmy budowlanej w Kwidzynie, budowniczego kościoła św. Wojciecha oraz klasztoru franciszkanów w Kwidzynie, znanego ze wspomagania finansowego potrzebujących dzieci, człowieka skromnego, religijnego, cieszącego się wielkim szacunkiem i zaufaniem swoich pracowników; oraz Ruch Wiara i Światło - ruch świeckich opartym na pracy z osobami niepełnosprawnymi, działającym w Elblągu przy parafii św. Jerzego i św. Rodziny.

 

- Świętość to postawa ludzka: radykalna i heroiczna - powiedział do zgromadzonych biskup elbląski Jacek Jezierski. - Święty to dojrzały człowiek, szlachetna osoba ukształtowana pod wpływem impulsu religijnej wiary. Istotą świętości jest dojrzała i konsekwentna oraz bezinteresowna miłość w odniesieniu do Boga i ofiarowana innym: nie tylko dobrym, pięknym i życzliwym, ale i tym złym, odrażającym i szpetnym - podkreślił duchowny.

 

- Wszędzie spotykamy wielu szlachetnych wartościowych ludzi, których należy dostrzec, uszanować i złożyć wyrazy szacunku za ich działalność nie tylko w obszarze pomocy charytatywnej, ale też w dziele wychowania, w szeroko rozumianej kulturze, a także w działalności religijnej - zaznaczył bp Jezierski.

 

Uroczystość uświetnił występ Stanisława Soyki z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia.

 

Gospodarzami gali byli: prezydent Elbląga Jerzy Wilk i biskup elbląski Jacek Jezierski.

 

Bp Julian Wojtkowski urodził się 31 stycznia 1927 w Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej 8 listopada 1939 razem z rodziną został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Lager Glowno - Posen Ost, skąd 1 grudnia 1939 został wywieziony do Ostrowca Świętokrzyskiego. W 1944 uzyskał "małą maturę" w tajnym nauczaniu ziemi kieleckiej, a rok później zdał egzamin dojrzałości w liceum matematyczno-fizycznym w Lublinie.

W latach 1945-1950 studiował w Lubelskim Seminarium Duchownym dla diecezji warmińskiej. Święceń prezbiteratu udzielił mu 25 czerwca 1950 w Lublinie biskup lubelski Piotr Kałwa.

 

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbył studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej, które uwieńczył doktoratem w 1953 r. W 1968 uzyskał habilitację w zakresie teologii dogmatycznej i historii dogmatów na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie.

 

17 sierpnia 1969 papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym na Warmii. Święcenia biskupie otrzymał 22 sierpnia 1969 w prywatnej kaplicy prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

W latach 1980-1997 kierował Warmińskim Instytutem Teologicznym, gdzie również prowadził wykłady. Przyczynił się do powstania Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, na którym przez rok miał etat profesora zwyczajnego w Katedrze Teologii Dogmatycznej. W 1987 został profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej, a w 1997 profesorem zwyczajnym. Głównymi obszarami jego badań są historia dogmatów maryjnych w Polsce średniowiecznej, a także historia diecezji warmińskiej.

 

W 2008 r. nadano mu honorowe obywatelstwo Lidzbarka Warmińskiego. W 2009 otrzymał tytuł doctora honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W marcu 2003 otrzymał tytuł Człowieka Dobrej Woli, przyznany przez Kapitułę Wielkiego Serca w Olsztynie. W marcu 2004 został odznaczony przez prymasa Polski kardynała Józefa Glempa Złotym Medalem Prymasowskim "Za służbę Kościołowi i Ludowi".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?