Synod: debata w kwestii antykoncepcji

(fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)

Wiele małżeństw nie sądzi, że używanie metod antykoncepcyjnych jest grzechem, usiłuje pomijać tę kwestię w spowiedzi, aby bez problemów móc przyjmować Komunię św. - powiedział dziś rano kard. André Vingt-Trois. Jako przewodniczący delegowany III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów dokonał on wprowadzenia do porannej 7 kongregacji generalnej. Jej temat brzmi "Wyzwania duszpasterskie związane z otwarciem na życie". W auli synodalnej obecny jest Ojciec Święty.

 

Arcybiskup Paryża prezentując poruszane dziś w auli kwestie zauważył, że w tej dziedzinie chodzi o sprawy bardzo intymne, wokół których istnieją zasadnicze różnice między chrześcijańską wizją życia i seksualności a silnie zlaicyzowanym sposobem życia świata. Z tego względu niezwykle istotna jest znajomość i przyjęcie Magisterium odnośnie do otwartości na życie. Wiele osób ma bowiem trudności w zrozumieniu różnicy między naturalnymi metodami regulacji płodności a antykoncepcją. Główną przyczyną trudności w przyjęciu tego nauczania jest różnica między chrześcijańską koncepcją antropologii a dominującą mentalnością. Tak więc, z duszpasterskiego punktu widzenia konieczne jest sprawienie, aby bardziej znana spójność wizji antropologicznej proponowanej przez Kościół. Kard. Vingt-Trois zaznaczył, że trzeba to czynić nowym językiem i we współpracy ze światem akademickim.

 

Przewodniczący delegowany obecnego Synodu podkreślił, że kwestie te mają swoje konsekwencje w życiu sakramentalnym małżeństw, które często nie sądzą, że używanie metod antykoncepcyjnych jest grzechem, usiłują pomijać tę kwestię w spowiedzi, aby bez problemów móc przyjmować Komunię św.

 

Francuski purpurat wskazał w tym kontekście na potrzebę umacniania mentalności otwartej na życie, aby przeciwdziałać mentalności antykoncepcyjnej i rozpowszechnianie się indywidualistycznego wzorca antropologicznego. Dodał, że wpływa on w niektórych częściach świata na poważny spadek demograficzny, którego skutki społeczne i ludzkie nie są dzisiaj dostatecznie brane pod uwagę. W tym kontekście wskazał na wartość ośrodków planowania rodzin, powiązanych z diecezjami i stowarzyszeniami rodzinnymi, które stają się świadkami piękna i wartości otwartości na życie.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~eva 17:25:42 | 2014-10-09
"Nowy nadzwyczajny Synod poświęcony sprawie duszpasterstwa rodzin rozpoczął się. Owoce Synodu zależą nie tylko od pracy ojców, ale i od współpracy całej wspólnoty chrześcijańskiej z Duchem Świętym" – napisał abp Stanisław Gądecki w relacji z III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Blog na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji można znaleźć na stronie blog2014.archpoznan.pl.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eva 17:24:38 | 2014-10-09
Abp Gądecki, który reprezentuje Kościół w Polsce na synodzie zwołanym przez papieża Franciszka, szczegółowo opisuje poszczególne głosy uczestników zgromadzenia. Zauważa, że „komentarze dziennikarskie roztrząsają wypowiedzi tego lub innego kardynała czy biskupa, sprawiając wrażenie, że to jest Synod”, gdy tymczasem te „są tylko jakimś światłem, które w żadnej mierze nie musi mieć wpływu na sam Synod”. „Nie należy się ekscytować tymi lub innymi wypowiedziami Ojców Synodalnych, w szczególności jeśli brzmią one bardzo sensacyjnie” – konkluduje abp Gądecki.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 15:17:55 | 2014-10-09
Warto by było wprowadzić wzorem propozycji Komunii św. dla wykluczonych z powodu (uwaga nowomowa) "nieuregulowanej sytuacji małzeńskiej" takze prawo do przyjmowania Komunii św dla katolików stosujących antykoncepcję.

Choc pewnie większosc katolików niewidząc problemu antykoncpecji przystępuje (świętokradczo) do Komunii św.

Oceń 8 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojtas 14:18:49 | 2014-10-09
Jaką logiką stosowanie anytkoncepcji jest równoważne z zamknięciem na życie ? Otwartość na życie to postawa,  stan wewnętrzny, a nie to czy ktoś stosuje, mówiąc potocznie gumkę czy mierzy co rano temperaturę.  czy wielodzietne rodziny, stosujące antykoncpecje sa zamknięte na życie ? I w drugą stronę, stostując NPR można doskonale 'zamknąć się na życie', (indeks Pearla np. dla metody Rotzera, wskazyje na wysoką (wyzsza niz np. prezerwatywa) skuteczneosc tej metody).

Oceń 17 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?