Kard. Bagnasco: Kościół kocha Europę!

Kard. Bagnasco: Kościół kocha Europę!
(fot. youtube.com)
KAI / pz

Kościół kocha Europę! - zapewnił przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Angelo Bagnasco, otwierając w Rzymie zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Tematem trzydniowych obrad przewodniczących europejskich episkopatów jest "Rodzina i przyszłość Europy", spotykają się oni bowiem w przeddzień III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów nt. wyzwań duszpasterskich stojących przed rodziną w kontekście ewangelizacji. Jutro przyjmie ich w Watykanie papież Franciszkiem.

Włoski kardynał zaznaczył, że prace zgromadzenia są "znakiem miłości" pasterzy i ich Kościołów partykularnych do kontynentu europejskiego. - Tak, Kościół kocha Europę! - zaznaczył wiceprzewodniczący CCEE. - Mówi jej: nie lękaj się Boga. Bóg nie jest zimnym konkurentem, lecz jest wielkim "Tak" dla człowieka i jego życia, jego pragnienia wolności i miłości, szczęścia i bycia razem, jakie spoczywa w sercu każdego człowieka, jak i w duszy każdego społeczeństwa. Religia nie jest zagrożeniem dla życia obywatelskiego i demokratycznego - zaznaczył metropolita Genui. Przeciwnie: jest historycznym fundamentem pełnego humanizmu, który uczynił z Europy - pomimo jej ograniczeń - "kulturalny i humanistyczny punkt odniesienia".

Wprowadzając w obrady przewodniczący CCEE, kard. Péter Erdő przedstawił działalność Rady w minionym roku. Wyraził wielką radość z powodu zbliżającej się beatyfikacji papieża Pawła VI, która odbędzie się na zakończenie zgromadzenia Synodu Biskupów. Był on "niewątpliwie wielkim myślicielem europejskim i wyrazistym świadkiem wiary w czasach, gdy na poziomie intelektualnym i duchowym istniały różne prądy i napięcia także w łonie w Kościoła". Sposobem jego działania był dialog ze wszystkimi, "co także nam wskazuje drogę, jaką powinniśmy kroczyć". Nie możemy być selektywni, ani redukować naszej otwartości na dialog tylko do pewnych określonych grup ludzi. Ale tak jak Jezus Chrystus, który otrzymał od Ojca zadanie zbawienia całej ludzkości, mamy - jako Jego uczniowie - być otwartymi na wszystkich, na cały rodzaj ludzki.

DEON.PL POLECA

Zdaniem prymasa Węgier takiej otwartości wymaga od nas dzisiaj np. napływ imigrantów - uchodźców, zmuszonych do opuszczenia swoich krajów z powodu nędzy, wojen i prześladowań. Powinien być w ich sprawie wyraźnie słyszalny głos Kościoła, wrażliwego na nędzę najuboższych.

Jutro kard. Erdő przedstawi temat instytucjonalnego wymiaru życia społecznego w dziejach jako "miejsca teologicznego". O kryzysie powołań i wyzwaniach dla rodziny w Europie mówić będzie amerykański prawnik żydowskiego pochodzenia, prof. Joseph Weiler, który od 2013 r. kieruje Instytutem Europejskim w Fiesole koło Florencji, zwanym też Uniwersytetem Unii Europejskiej.

Z kolei Ludmiła i Stanisław Grygielowie zaprezentują św. Jana Pawła II jako "papieża rodziny". Natomiast abp Stanislav Zvolenský z Bratysławy omówi wyzwania duszpasterskie i możliwości zmian w prawie kanonicznym dotyczące małżeństwa.

Niespełna dwa miesiące przed wizytą papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europy w Strasburgu (25 listopada) biskupi - jak co roku - zapoznają się z aktualnymi zagadnieniami polityki europejskiej, które przedstawią im nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej, abp Alain Lebaupin, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej prał. Patrick Daly i nowy stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy, prał. Paolo Rudelli.

W zgromadzeniu po raz pierwszy uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Obecny jest też wiceprzewodniczący KEP abp Marek Jędraszewski jako przewodniczący Komisji CCEE ds. katechezy, szkół i uniwersytetów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Bagnasco: Kościół kocha Europę!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.