Kard. Kasper: Synod ma pomóc w tym młodym

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

"Zasadniczo powinniśmy mówić o tym, jak pomóc ludziom młodym urzeczywistniać małżeństwo przeżywane jako zamysł Boga, jak pomóc rodzinom, by były rzeczywiście Kościołami domowymi, jak krzewić piękno i świętość rodzin" - powiedział dziennikowi "Avvenire" kard. Walter Kasper.

 

Autor głównego referatu podczas lutowego konsystorza zaznaczył, że szaleństwem byłoby sprowadzanie Synodu do kwestii dotyczących dostępu do Eucharystii osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach.

 

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że tematem Synodu są wyzwania duszpasterskie dotyczące rodziny. Dodał, że sytuacja osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach jest jednym z tych wyzwań, choć nie jedynym i trzeba na tę kwestię spoglądać w szerszym kontekście. Głównym problemem jest pytanie "Co to jest rodzina", bowiem istnieje dzisiaj wiele koncepcji rodziny, które nie odpowiadają wizji chrześcijańskiej. Kard. Kasper zauważył, że są też wyzwania związane z imigracją, prześladowaniami i ubóstwem.

 

Pytany o konsekwencje jego wystąpienia na konsystorzu kard. Kasper podkreślił, że składało się pono z pięciu części, a Ojciec Święty zachęcił go do postawienia pewnych pytań na temat dostępu do Eucharystii osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach. Zaznaczył, że bez tej papieskiej zachęty nie postawiłby tych pytań. Niemiecki emerytowany kardynał kurialny wyraźnie podkreśla nierozerwalność małżeństwa, zaznaczając, że możliwa jest zmiana dyscypliny w dopuszczaniu osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Eucharystii.

 

Kolejne pytanie dziennika katolików włoskich dotyczyło możliwości usprawnienia procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Kard. Kasper opowiedział się za takim rozwiązaniem, zaznaczając, że nie sposób stwierdzić nieważności małżeństwa, które trwało wiele lat i gdzie narodziły się dzieci. Podkreślił też, że związków homoseksualnych nie można porównywać z małżeństwem. Jeśli związki takie są trwałe i przeżywane odpowiedzialnie, można je szanować, ale są czymś różnym niż rodzina.

 

Pytany o toczącą się obecnie dyskusję w Kościele kard. Kasper zaznaczył, że nie żyjemy w systemie totalitarnym i możliwa jest wymiana opinii, ale podobnie jak w przypadku dyskusji poprzedzającej i trwającej podczas II Soboru Watykańskiego, w ostateczności chodzi o osiągnięcie szerokiego konsensu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (56)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kapitan kloss 18:05:07 | 2014-10-28
Zlot szamanow i opowiadaczy bajek.....
Coraz mniej naiwnych w kosciolach i coraz mniej kasy ,to trzeba usmiechac sie i probowac przyciagnac rozwodnokow i homo

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wojciech 12:44:37 | 2014-10-03
"Zaznaczył, że bez tej papieskiej zachęty nie postawiłby tych pytań" ? 

Zdaje się,  że kardynał zdążył już nawet odpowiedzieć na pytania, których nigdy nie powinien był postawić.  Tak więc ciekawe czy papież naprawdę wie w co wkręca go kolega Walter ? No i czy czy rzeczony kardynał ma dostęp do pieczęci papieskiej ? Może warto by to sprawdzić ? Wojna, którą rozpętuje przeciwko autorom książki o niezmiennym nauczaniu Chrystusa ( w tym, kard. Mullerowi) - a której osią jest zarzut o "spisku przeciwko papieżowi" dowodzi tego jak wrogie siły wobec Koscioła reprezentuje ten kardynał.  

Oceń 5 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marecki 11:32:45 | 2014-10-03
Zlot szamanow i opowiadaczy bajek

Oceń 5 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 09:09:05 | 2014-10-03
Popatrzcie na owoce Kościoła na zachodzie, gdzie nawet zniknely konfesjonały z kościołów, aby nie razić ludzi pojęciem grzechu.
W dodatku warto pamiętać o tym, czym kard. Kasper sie zajmował i jaki zwiazek z jego propozycjami mają protestanci. Na moje oko widac "piekne" owoce dialogowania.

Oceń 12 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 08:06:06 | 2014-10-03
Kard. Kasper opowiedział się za takim rozwiązaniem, zaznaczając, że nie sposób stwierdzić nieważności małżeństwa, które trwało wiele lat i gdzie narodziły się dzieci.

Dla sądów biskupich to chyba nie problem, wystarczy, że przecinek był krzywo postawiony i małżeństwo nieważne.

Oceń 2 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotr_slowinski 23:43:33 | 2014-10-02
> składało się pono z pięciu części

Chyba powino być 'ono', a nie 'pono' (czyli tak mocno kolowialne, aż gwarowe 'podobno').

Ta wiadomość ulegnie samozniszczeniu za pięć, cztery, trzy, ....

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AGNES 14:37:18 | 2014-10-02
Pytany o konsekwencje jego wystąpienia na konsystorzu kard. Kasper podkreślił, że składało się pono z pięciu części, a Ojciec Święty zachęcił go do postawienia pewnych pytań na temat dostępu do Eucharystii osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach. Zaznaczył, że bez tej papieskiej zachęty nie postawiłby tych pytań.

Ciekawa informacja zza kulis.

Niemiecki emerytowany kardynał kurialny wyraźnie podkreśla nierozerwalność małżeństwa, zaznaczając, że możliwa jest zmiana dyscypliny w dopuszczaniu osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Eucharystii.

To zdanie jest wewnętrznie sprzeczne.

Albo nierozerwalność i dostępność Eucharystii dla żyjących w sakramentalnym związku, albo brak dostępu po rozerwaniu i wstąpieniu w nowy, niesakramentalny związek, co jest równoznaczne z systematycznym cudzołóstwem, jeśli rozerwane małżeństwo było ważnie zawarte.

Tertium non datur. U Boga trzeciej (możliwości) nie ma.

Oceń 22 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Melisa 14:34:45 | 2014-10-02
"możliwa jest zmiana dyscypliny w dopuszczaniu osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Eucharystii."

Niech mi ktoś to wyjaśni, bo za nic nie kapuję: w jaki sposób ludzie z GRZECHEM CIĘŻKIM, którzy mają zamiar nadal grzeszyc i nie mają zamiaru się poprawić mogliby być dopuszczeni do Komunii?

Dlaczego tylko cudzołożników tak preferować? Czy z innymi CIĘŻKIMI GRZECHAMI i bez decyzji o poprawie, tez będzie mozna przyjmowac Komunię?

Oceń 16 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?