Biuro Duszpasterstwa Emigracji już działa

Biuro Duszpasterstwa Emigracji już działa
(fot. Paterm / CC BY-SA 3.0)
KAI / ptsj

Jak najlepszego "wiązania Polonii z Polską" życzył dziś abp Stanisław Gądecki pracownikom Biura Duszpasterstwa Polskiej Emigracji. Przewodniczący Episkopatu poświęcił pomieszczenia Biura, które tym samym oficjalnie rozpoczęło działalność. Placówka, która rozpoczyna działalność w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, ma koordynować współpracę między polskimi duszpasterzami na całym świecie a KEP.

Na czele biura stoi bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. "Chciałbym, żeby to był ośrodek duszpasterski, miejsce pośredniczenia między Kościołem w Polsce a polskimi duchownymi pracującymi za granicą i vice versa" - powiedział KAI bp Lechowicz.

Biskup przyznał, że "przyciąganie" polskich emigrantów do Kościoła, i podtrzymywanie więzi z ojczyzną nie jest sprawą łatwą. "Wiemy, że stosunkowo niewielki procent Polaków za granicą regularnie korzysta z sakramentów" - zaznaczył bp Lechowicz.

Wyraził też opinię, że utrzymanie więzi z Kościołem przez naszych emigrantów jest zadaniem zarówno nowo powstałego biura, wszystkich duszpasterzy pracujących poza ojczyzną ale też tych, którzy działają na miejscu. "Wszystkie problemy, które mają miejsce za granicą, swój początek biorą w Polsce - co do tego nie ma wątpliwości" - stwierdził tarnowski biskup pomocniczy.

DEON.PL POLECA



Biuro będzie koordynować współpracę między polskimi duszpasterzami na całym świecie a Konferencją Episkopatu Polski. Zamierza też pośredniczyć między środowiskami emigracji a biskupami i Kościołem w Polsce oraz między instytucjami emigracyjnymi związanymi z Kościołem a instytucjami świeckimi zajmującymi się sprawami Polonii.

"Chcielibyśmy także objąć opieką rodziny, które żyją w Polsce i cierpią z powodu wyjazdu swoich najbliższych" - zapowiedział bp Lechowicz w rozmowie z KAI.

Podczas uroczystości poświęcenie Biura, abp Stanisław Gądecki życzył jego pracownikom rozwijania w Polakach przebywających za granicą ducha chrześcijańskiego i narodowego oraz by jak najlepiej służyli "wiązaniu Polonii z Polską". Przewodniczący KEP zaznaczył przy tym, że nie jest to zadanie łatwe, bowiem dla części emigrantów korzenie, z których wyrastają są dla nich obojętne.

"Ci, którzy znają swoje korzenie, łatwo zmierzają i do Kościoła i do Ojczyzny natomiast zdecydowanie trudniej sprowadzić do jedności Kościoła i Ojczyzny tych, którzy upadli na duchu" - powiedział abp Gądecki.

O działalności Biura zostaną poinformowane instytucje w Polsce i za granicą, a zwłaszcza rektoraty Polskich Misji Katolickich i Duszpasterstwa Polskich Emigrantów.

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 14.00. W tych godzinach dyżuruje siostra Edyta Rychel - była przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, która została sekretarzem biura.

"Praca w biurze będzie mnie angażować w większym niż dotychczas wymiarze, ale chciałbym również służyć pomocą biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, wiernym i ich duszpasterzom" - dodał bp Lechowicz.

Biuro działa przy skwerze Kard. S. Wyszyńskiego 6, tel. 22 530 48 74.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biuro Duszpasterstwa Emigracji już działa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.