Inauguracja roku w nowej szkole jezuitów

W dwudziestolecie istnienia Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej - uczelnia została włączona do wielkiej rodziny szkół jezuickich, a jej dyrektorem został o. dr Wacław Królikowski SJ.

 

Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego wzbogaciła się o Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach. Wszystko to stało się na wniosek Pani Urszuli Kontny, która zaufała jezuitom i oddała w ich ręce dzieło swej długoletniej pracy.


Spotkanie zaszczyciło wielkie grono przyjaciół i twórców uczelni, władze i instytucje regionalne.


Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii, podczas której abp Wiktor Skworc przywoływał postać kard. Hlonda i jego pragnienie, aby odnowienie społeczne narodziło się dzięki edukacji w oparciu o zdrową filozofię i prawdę. - Dzięki temu - jak mówił Metropolita - idąc za Ukrzyżowanym, dążymy do zwycięstwa w Jezusie.


- My jezuici wiemy, że bez współpracy z innymi nie jesteśmy w stanie niczego zrobić. Dlatego cieszymy się, że dane nam będzie współpracować z wami w tworzeniu tej Uczelni - mówił Prowincjał Polski Południowej o. Jakub Kołacz SJ - Po pierwsze, chcemy dać z siebie to, co mamy najlepszego, po drugie, chcemy czerpać z dobra, jakie dotychczas udało się wam wypracować. 


Podczas inauguracji nowego roku akademickiego Rektor Uczelni wielokrotnie podkreślał jej związki z przesłaniem życia, jakie pozostawił ziemi mysłowickiej patron szkoły - ks. kardynał August Hlond.


- Szkoła, będąc uczelnią świecką, otwartą na każdego, pozostaje wierna ideałom Katolickiej Nauki Społecznej. Dzięki nim uczelnia może rozumnie i całościowo podchodzić do człowieka, jako do wartości - podkreślał prof. Mirosław Wójcik.


- Liczę na to, że jezuici pomogą nam wpływać na odnowę moralną ziemi mysłowickiej - powiedział rektor - prof. Mirosław Wójcik. - Szkoła powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie dokształcania tutejszych nauczycieli, jednak szybko okazało się, że może odegrać ważną rolę w zmienianiu krajobrazu społecznego Górnego Śląska.

 

Ewelina - studentka 3 roku - zapytana o klimat studiów odpowiedziała: - Jestem ślązaczką, a co za tym idzie, na co dzień mówię po śląsku. Oczywiście nie znaczy to, że nie umiem polskiego. Jednak tutaj czuję, że dawana mi jest wolność, aby komunikować się w taki sposób, jaki wyniosłam z domu rodzinnego. Panuje tu ogólny klimat współpracy i życzliwości.


GWSP jest pierwszą szkołą wyższą w Mysłowicach,  jej rola jest nie do przecenienia, co podkreślano wielokrotnie podczas inauguracji.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~życzliwa 19:55:17 | 2014-10-29
Zyczę Wam Księża Jezuici wielu łask, by GWSP była tak solidną i godną zaufania wyższą jak Ignatorium w Krakowie.  

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

to_mycha 13:22:17 | 2014-09-28
AMDG.
Amen!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Czytelnik 12:32:39 | 2014-09-28
Gratulacje dla Jezuitów! Właścicielka uczelni mogła nią obdarować kogoś innego, a wybrała Jezuitów. Dlaczego? Pewnie im zaufała, obserwując co i jak na Południu - zwłaszcza w Ignatnianum - robią. Stanowi to dla nich wielką szansę solidnego, naukowego, opartego na wartościach uczenia młodych ludzi, a w ten sposób istotnego na nich wpływania. Powodzenia!

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eva 10:43:27 | 2014-09-28
Oby tam nie pouczali Prusak, Piórkowski czy Han 

Oceń 2 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 22:35:50 | 2014-09-27
No tak, teraz w domu rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach o. dyrektor już wprowadzeń nie da ani nie będzie kierownictwa duchowego ojca. Trochę szkoda, ale jak widać trzeba respektować wolę Boga. Przynajmniej teraz zrozumiałem osobiście na czym ona polega.

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook