To powinno być naszym zadaniem w Europie?

O. Maciej Zięba OP, dyrektor Instytutu Tertio Millennio, jest jednym z prelegentów odbywającej się w Krakowie-Modlnicy konferencji pt. "Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej". W rozmowie z KAI podkreślił, że wyzwaniem chrześcijan jest dogłębne rozpoznanie obecnych problemów społecznych i poszukiwanie ich rozwiązań, zgodnych z wartościami ewangelicznymi.


O. Maciej Zięba uznał, że rozważane w tegorocznej edycji konferencji tematy migracji, gospodarki społecznej i bolączek młodego pokolenia są niezwykle aktualne i istotne. Stwierdził, że konieczne jest ich rozważanie w perspektywie chrześcijańskiego spojrzenia na świat. "Widzimy problemy młodych na rynku pracy, problemy starszych, bo system emerytalny się załamuje - to wszystko może być punktem wyjścia do egoizmu generacyjnego, albo do przekraczania go" - ocenił dominikanin. Powiedział, że także problem migracji jest szansą i potrzebą dla Europy, zwłaszcza przy widocznej demograficznej katastrofie, jednak niewłaściwie ukierunkowany może być źródłem wielkich napięć i konfliktów. Ostatni dyskutowany w trakcie konferencji obszar, gospodarka społeczna, również stanowi ważny element dobra wspólnego, który bez prawidłowego odniesienia może prowadzić do niezrozumienia i krzywdy ludzkiej.

 

"Niestety współczesna Europa kształtowała się w dużej mierze w przeświadczeniu, że chrześcijaństwo zrobiło wszystko, co niedobre w historii kontynentu, a wszystko, co dobre zrobiło się samo" - o. Zięba wskazał na główny problemem mentalności Europejczyków, próbujących rozwiązywać swoje trudności z wykluczeniem swoich chrześcijańskich korzeni. Podkreślił, że taki paradygmat jest niesamowicie skrzywiony i zdeformowany.


"Trzeba mówić uczciwie o niedomaganiach i słabościach, ale przede wszystkim o ogromnych osiągnięciach - bo to właśnie dzięki chrześcijaństwu Europa dzisiaj wyróżnia się na mapie świata" - powiedział o. Zięba. Uznał, że chrześcijanie muszą się "racjonalnie przebijać", a odbywająca się konferencja, z udziałem osób z różnych środowisk oraz krajów, jest właśnie próbą "rozpraszania zafałszowanej mentalności i ukazywania prawdy historycznej".


"Trwająca burza mózgów jest szansą, żeby postawić trafną diagnozę i poszukiwać odpowiednich kierunków rozwiązań, bo bez dobrej diagnozy to się po prostu nie uda" - o. Zięba ukazał podstawowy cel konferencji, która może stać się początkiem kształtowania odpowiednich rozwiązań sygnalizowanych problemów.


Konferencja pt. "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" odbywa się w Krakowie-Modlnicy pod hasłem: "Co nas łączy, co nas dzieli w Europie?". Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera, Frakcja Europejskiej Partii Ludowej oraz Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook