W Brukseli odprawiono Mszę św. za Europę

Radio Watykańskie
(fot. John & Mel Kots / foter.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Mszę za Europę sprawowano 24 września wieczorem w Brukseli. Zorganizowała ją już tradycyjnie Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wraz z archidiecezją brukselską. Do wspólnej modlitwy zaproszono członków Parlamentu Europejskiego, urzędników instytucji unijnych, członków korpusu dyplomatycznego akredytowanych przy UE, belgijskie władze i mieszkańców stolicy.


Głównym celebransem był biskup pomocniczy miejscowej archidiecezji Jean Kockerols, który jest wiceprzewodniczącym COMECE. Obecni też byli: ukraiński greckokatolicki biskup Borys Gudziak z Paryża, emerytowany biskup Aosty Giuseppe Anfossi i stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Unii Europejskiej abp Alain Lebeaupin. Pośród licznie przybyłych na tę uroczystość osobistości byli również przedstawiciele naszego kraju, europosłowie: Marek Jurek i Kazimierz Michał Ujazdowski.

 

Tegoroczna celebracja ma szczególne znaczenie ze względu na zapowiedzianą na listopad wizytę Franciszka w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Ojciec Święty ma tam podkreślić znaczenie solidarności, bezpieczeństwa i pokoju oraz troski o potrzeby ubogich.

 

Wszystkie te intencje były obecne w modlitwach podczas Mszy za Europę. Modlitwa o pokój jest wyjątkowo pilna z powodu eskalacji konfliktu zbrojnego na granicach naszego kontynentu, nie zapominając o otwartej wojnie na Bliskim Wschodzie i chrześcijanach cierpiących tam prześladowanie. Uczestnicy liturgii modlili się szczególnie za swych braci i siostry z Ukrainy, a ofiary zebrane na tacę mają być przekazane ukraińskiej Caritas.

 

Msza za Europę jest okazją, aby przypomnieć Europejczykom ich chrześcijańskie korzenie i wzmocnić wiarę, aby mogli z nową siłą ewangelizować stary kontynent.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?