O naśladowaniu krzyża Chrystusa

O naśladowaniu krzyża Chrystusa
(fot. KamilQue / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)
KAI / pk

Jako chrześcijanie, jako ludzie Kościoła, jesteśmy wezwani do naśladowania Chrystusa na drodze krzyża - powiedział abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył 14 września Eucharystii dziękczynnej z okazji 10. rocznicy powstania parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu (diecezja bydgoska).

Metropolita gnieźnieński nawiązał do 10-lecia istnienia diecezji bydgoskiej, w którą wpisuje się również historia młodej parafii. - Dziękujemy dziś Bogu przez Maryję za minione dziesięć lat. Dziękujemy za wzniesiony w tym czasie, tak ofiarną pracą i wielkim zaangażowaniem parafian i ludzi dobrej woli, budynek kościoła i plebanii, ale nade wszystko za żywą wspólnotę ludzkich serc, za każdą i każdego z Was, zjednoczonych wiarą i miłością, za parafię, która tutaj w ciągu tych lat powstała - podkreślił.

Prymas swoje rozważania skupił na święcie Podwyższenia Krzyża Świętego. Zaznaczył, że "krzyż przecież to historia Boga i nasza". - To historia miłości Tego, który tak umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Krzyż to historia nas, ludzi, odkupionych na za cenę Jego zbawczej krwi, Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Krzyż to również historia Kościoła - powiedział.

Abp Polak przypomniał, że krzyż jest wpisany w Kościół od początków Jego istnienia. - Nie ma Kościoła bez krzyża i nie ma krzyża bez Kościoła - stwierdził. - Związek Kościoła z krzyżem mówi nam bowiem, o tym, co najistotniejsze. Drzewo krzyża - jak wskazuje papież Franciszek - prowadzi nas do zbawienia, do ocalenia, wybacza zło. Jest to droga ludzkiej historii: pielgrzymowanie, aby znaleźć Jezusa Chrystusa, Odkupiciela, który z miłości daje swoje życie - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Prymasa, ta droga ludzkiej historii i ta pielgrzymka zbawienia dokonuje się w Kościele i poprzez Kościół. - Poprzez przynależność do wspólnoty Kościoła, poprzez słuchanie i przyjmowanie z wiarą Słowa Bożego, poprzez sakramenty święte, a zwłaszcza Eucharystię, kształtując nasze życie w żywej wspólnocie wiary, doświadczamy bowiem łask i owoców zbawienia. Z woli samego Chrystusa idziemy razem w tej pielgrzymce wiary - powiedział.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego przypomina również o trosce, z jaką kiedyś szukano i odnaleziono relikwie krzyża świętego. Abp Polak podkreślił, że nie jest to jednak tylko wspomnienie historycznego wydarzenia. - To święto za każdym razem pozwala nam z wiarą spoglądać właśnie na Chrystusowy krzyż i doświadczać łask płynących z krzyża - powiedział.

Metropolita gnieźnieński dodał, że krzyż dla chrześcijanina nie łączy się z bezmyślnym cierpiętnictwem. Wyraża on przede wszystkim miłość Tego, który nas nie potępia, ale przez swój krzyż zbawia. - Krzyż to nasze "tak" powiedziane Bogu. On jest znakiem rozpoznawczym naszego oddania Bogu i służby drugiemu człowiekowi. On otwiera nas prawdziwie na Boga i na drugich. Jakże więc nieracjonalne i bezpodstawne są wszelkie podnoszone obawy związane z krzyżem. On przecież nie dzieli i nie może ludzi dzielić, ale prawdziwie łączy i jednoczy. To znak jedności z Bogiem i pomiędzy nami. To znak miłości i oddania życia do końca - powiedział.

Prymas Polski podkreślił, że nam wszystkim potrzebna jest moc i mądrość krzyża. - Jest ona potrzebna także wam, drodzy parafianie, którzy świętujecie dziesięciolecie tej parafialnej wspólnoty. Potrzebna jest dlatego, abyście podejmując dalszą wędrówkę, szli nią drogami Boga. A na tej drodze - jak uczył nas papież Franciszek - właśnie "drzewo krzyża zbawia nas wszystkich od pokusy samowystarczalności i zarozumiałości, od pychy i chęci poznania wszystkiego zgodnie z naszą mentalnością, według naszych kryteriów, a także zgodnie z naszą zarozumiałością, według której to my sami czynimy się i stajemy się jedynymi sędziami świata" - zakończył abp Polak.

Po powstaniu diecezji bydgoskiej jej ordynariusz bp Jan Tyrawa - na prośbę ówczesnego proboszcza wspólnoty w Osielsku ks. prałata Stanisława Skonieczki - ustanowił 15 maja 2004 r. samodzielną parafię w Niemczu. Pierwszym proboszczem został ks. Mirosław Goślinowski. Ze względu na zwiększającą się liczbę mieszkańców pojawiła się konieczność rozbudowy świątyni i budowy domu parafialnego. W 2008 r. na Boże Narodzenie w nowym kościele odprawiono pierwszą Eucharystię. - Parafia jest miejscem przeznaczonym do pełnienia wielkich zadań Kościoła Powszechnego. Miejscem do wspólnej modlitwy, lektury słowa Bożego, celebracji eucharystycznej, katechezy, nieustannej formacji i pomocy braterskiej. To w parafii otrzymuje się dary Boga i tutaj ochrzczeni dają swą odpowiedź wiary, nadziei i miłości na ewangeliczne wezwanie. Te zadania parafia w Niemczu stara się wypełniać - powiedział ks. Goślinowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O naśladowaniu krzyża Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.