Katecheza o rodzinie - katecheza rodziny

(fot. Łukasz Kraczka)

Roli, jaką odgrywać ma katecheza szkolna w kształtowaniu wzorca rodziny u dzieci i młodzieży, poświęcone zostało sympozjum, zorganizowane w Krakowie przez Wydawnictwo WAM i Akademię Ignatianum. Uczestnikami sesji naukowej byli dyrektorzy oraz przedstawiciele Wydziałów Katechetycznych polskich diecezji.

 

W ostatnich miesiącach pojawia się sporo inicjatyw poświęconych współczesnej rodzinie i staraniom o kształtowanie prawidłowego jej wzorca. W październiku nad tą tematyką pochylą się Biskupi podczas zwołanego przez papieża Franciszka synodu. W nurt tych działań postanowiło wpisać się jezuickie Wydawnictwo WAM, organizując sesję naukową "Projekt R2014. Katecheza o rodzinie - katecheza rodziny". Sympozjum odbyło się 9-10 września br. w krakowskiej Akademii Ignatianum.


- W czasach, gdy publiczna dyskusja na temat wzorców rodziny przybrała formę gwałtownego i emocjonalnego sporu, postanowiliśmy skupić się nie na krytyce odmiennych opinii, ale wskazaniu pozytywów chrześcijańskiej wizji rodziny jako najlepszego przykładu dla dzieci i młodzieży. A skoro mowa o przykładzie, to oddaliśmy głos praktykom. - wyjaśnił Bartłomiej Bester, główny organizator sesji pełniący funkcję koordynatora katechetycznego w Wydawnictwie WAM.


Uczestnicy sesji zapoznali się ze sposobem przygotowania lekcji religii o małżeństwie i rodzinie w wykonaniu ks. Wiesława Kiebuły i s. Haliny Mol oraz wysłuchali opinii ich byłych uczniów - absolwentów XIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Spotkali się także z małżeństwami: Moniką i Marcinem Gajdami oraz Martą i Markiem Babikami, których wystąpienia były konkretną "lekcją miłości" małżeńskiej i rodzinnej, przeplataną wskazówkami na temat rozwoju i budowania więzi, oraz wzbogaconą o porcję anegdot z życia wziętych.


Tematowi seksualizacji obecnej we współczesnych mediach i kulturze oraz jej wpływu na młodzież poświęcony był wykład Szymona Grzelaka - doktora psychologii, który jako badacz i praktyk specjalizuje się w zagadnieniach wychowania, profilaktyki problemów młodzieży oraz wspierania w dojrzewaniu do budowania trwałych związków i odpowiedzialnego przeżywania własnej seksualności. Dr Grzelak, prezes Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, od 1997 wiceprezes Zarządu Fundacji Homo Homini im. K. de Foucauld, podkreślał konieczność właściwego merytorycznego przygotowania katechety do rozmów z młodzieżą na temat seksualności.


Podczas dyskusji podsumowującej konferencję bp Edward Białogłowski z Rzeszowa podał przykłady, jak wykorzystywać istniejące formy kontaktu szkoły z rodzicami do angażowania ich w wychowanie religijne dzieci.


Sympozjum zorganizowano po raz trzynasty. Materiały z sesji, w postaci nagrań audio wykładów, dostępne będą wkrótce na stronie katechizmy.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~dedi 18:40:06 | 2014-09-12
Chyba tam nie występował o. Prusak SJ - znany z seksedukacji w CNK?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook