W tej diecezji będą dodatkowe katechezy

Od nowego roku szkolnego w diecezji tarnowskiej mają rozpocząć się katechezy parafialne dla uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych. Nie ma to być dodatkowa lekcja religii, ale spotkania w małych grupach i wspólna modlitwa w kościele parafialnym.

 

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie opracował już propozycje katechez. W planach jest dziesięć takich spotkań - raz w miesiącu.


"Chcemy, by dzieci nie pozostały na etapie, że tylko się uczą o Bogu, ale by potrafiły wiarę przeżywać i żyć z Bogiem. Liczymy na współpracę rodziców, duszpasterzy, katechetów, liderów z grup i stowarzyszeń, żeby nasze wspólnoty parafialne dzieliły się wiarą. Tego nie uzyskamy na lekcji religii" - mówi ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

 

Podobne spotkania odbywają się już dla młodzieży z klas gimnazjalnych, która przygotowuje się do bierzmowania. Uczniowie gromadzą się raz w miesiącu w swoich parafiach. Cykliczne spotkania trwają trzy lata.

 

O przygotowaniach do nowego roku szkolnego rozmawiają obecnie katecheci diecezji tarnowskiej. Dwudniowe odprawy katechetyczne zakończyły się w Tarnowie, w piątek 29 sierpnia podobne spotkanie odbędzie się w Nowym Sączu. W nowym roku szkolnym religii uczyć będzie ponad tysiąc trzystu katechetów - w diecezji tarnowskiej większość z nich to kapłani.

 

Podczas odpraw była też mowa o spotkaniu młodzieży całego świata z papieżem w Krakowie w 2016 r. Diecezja tarnowska będzie zaangażowana w organizację tego spotkania. "Światowe Dni Młodzieży w Krakowie są szansą dla katechezy. Razem możemy więcej" - powiedział podczas spotkania z katechetami ks. prof. Tadeusz Panuś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 

Gość odprawy katechetycznej zaznaczył, że do spotkania w Krakowie coraz bliżej i trzeba na to wielkie wydarzenie zwrócić uwagę, żeby było ono obecne w wielu płaszczyznach działalności parafialnej i szkolnej. Prelegent podkreślił też, że dziś trzeba szukać młodzieży i mieć dla niej czas.

 

Tematem poruszanym podczas odprawy katechetycznej była również Pierwsza Komunia święta dzieci, które jako sześciolatki rozpoczną edukację szkolną. "Jeżeli będzie klasa pierwsza samych sześciolatków, to te dzieci będą przygotowywać się przez trzy lata i przystąpią do pierwszej spowiedzi i Pierwszej Komunii świętej w trzeciej klasie. Jeżeli będą klasy mieszane, gdzie znajdą się dzieci sześcio- i siedmioletnie, to uczniowie mogą przystąpić do Komunii świętej w drugiej klasie. Jeśli natomiast w zespole klasowym będzie większość sześciolatków, to pójdą one tym cyklem trzyletnich przygotowań. Chodzi o dojrzałość dzieci"- tłumaczy ks. dr Bogusław Połeć.


 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook