Kolejny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze

(fot. photobeppus / flickr.com / CC BY)

Prawie 30 tys. pieszych pielgrzymów przybędzie w najbliższych kilku dniach na Jasną Górę, przed przypadającym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Do sanktuarium zbliżają się m.in. pątnicy z Łodzi, Opola i Tarnowa.

 

To drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze, poprzedni miał miejsce przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

 

Jak podał częstochowski magistrat od 23 do 26 sierpnia na Jasną Górę dotrze blisko 60 zorganizowanych pieszych pielgrzymek. Najliczniejszą grupą będzie już tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska. 25 sierpnia przybędzie w niej do Częstochowy około 9 tys. pątników.

 

Wielu pielgrzymów pozostanie w Częstochowie do wtorku, by wziąć udział w święcie Matki Bożej Częstochowskiej. Głównym punktem uroczystości będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Całodniowe uroczystości zakończy wieczorny Apel Jasnogórski.

 

Częstochowski samorząd szacuje, że w całym sierpniu do miasta przybędzie ponad 110 tys. pieszych pątników w 163 grupach zorganizowanych. Do tej liczby trzeba doliczyć osoby przybywające do sanktuarium autokarami, samochodami, rowerami, pociągami. Aby przygotować się do wzmożonego ruchu pielgrzymkowego miasto musiało zabezpieczyć trasy przemarszu. Samorząd zadbał też o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz porządkową.

 

Wakacyjny szczyt pielgrzymkowy otworzył w połowie lipca na Jasnej Górze m.in. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Co roku, niemal każdego dnia, w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywają setki, a nawet tysiące pątników.

 

W sierpniu 2012 roku na Jasną Górą przybyło 278 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło prawie 141 tys. osób, w ubiegłym roku - 153 grupy z ok. 100 tys. osób.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook