Jezuici zaatakowani w Egipcie przez islamistów

(fot. Osama Isac / Być dla innych)

Dnia 14 sierpnia 2013 miejscowa grupa Bractwa Muzułmańskiego zaatakowała jezuicką szkołę i Stowarzyszenie "Jesuits and Brothers Association" (JBA) w miejscowości Minia w centralnym Egipcie.

 

Centralne biuro Stowarzyszenia zostało splądrowane i całkowicie spłonęło. Mimo, że jezuickie Stowarzyszenie zapewnia edukację i pomoc społeczną wszystkim mieszkającym w okolicy, bez względu na wyznawaną przez nich religię, radykalni muzułmanie wdarli się na teren szkolnego kampusu uzbrojeni w broń automatyczną i po sterroryzowaniu pracowników splądrowali wszystkie pomieszczenia zabierając sprzęt komputerowy, pieniądze, a nawet meble. Następnie podłożyli ogień pod 4-piętrowy budynek. Spalili także minibusy i samochody należące do Stowarzyszenia, które służyły zarówno do przewozu uczniów jak i beneficjentów centrum socjalnego prowadzonego przez jezuitów i ich świeckich współpracowników. Agresorzy nie opuścili terenu dopóki nie mieli pewności, że spłonie cały budynek. Terroryzując wszystkich bronią nie pozwolili na ugaszenie pożaru ani na akcję ratowniczą. Dnia 15 sierpnia powrócili, by dalej plądrować pomieszczenia należące do jezuitów.

 

(fot. Osama Isac)

 

Całkowicie został zniszczony budynek Stowarzyszenia, które od wielu lat spieszy z pomocą najbiedniejszym mieszkańcom Egiptu i realizuje wiele projektów edukacyjnych, w tym dla osób niepełnosprawnych. Setki rodzin powierzyło Stowarzyszeniu swoje dzieci, z których na szczęcie żadne podczas ataku islamistów nie zginęło ani nie odniosło obrażeń.

 

Koszty strat szacuje się na 3 miliony funtów egipskich nie wliczając w to zniszczonej dokumentacji i książek. Obecnie próbujemy podnieść się ze zgliszczy i jak najszybciej powrócić do naszych działań na rzecz najbardziej potrzebujących w regionie i dalej próbować nieść pokój służąc wszystkim bez względu na ich przekonania religijne.

 

 

Obecnie, po roku od tej tragedii podnosimy się ze zgliszczy i wracamy do naszych działań na rzecz najbardziej potrzebujących w regionie by dalej próbować nieść pokój służąc wszystkim bez względu na ich przekonania religijne.

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~andrzej 13:38:06 | 2014-08-17
Czy jescze ktoś się dziwi, że kiedyś jezuici mieli zakon templariuszy i że każdy piątek 13, czyli dzień pamięci mordu na przeorze tego zakonu; wciąż prześladuje całą europę?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Katarzyna 11:49:49 | 2014-08-17
A może trochę więcej rzeczowości a mniej manipulacji ???
to wydarzenie sprzed roku, kiedy rzeczywiście Bractwo Muzułmańskie jeszcze szalało po kraju http://www.dailynewsegypt.com/2013/08/25/attack-on-minya-theatre/.

pozdrawiam i życzę lepszego warsztatu.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anulka 11:04:32 | 2014-08-17
Zdarzenie miało miejsce 14.08.2013r. i to smutne że teraz się pojawia jako sensacja ...

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 16:18:25 | 2014-08-16
"Tylko za plewy się nie płaci..."

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojciech Żmudziński SJ 13:04:21 | 2014-08-16
Więcej informacji na ten temat oraz zdjęć na stronie Daily News Egypt http://www.dailynewsegypt.com/2013/08/25/attack-on-minya-theatre/

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pomoc61 11:54:00 | 2014-08-16
I o tym sie nie pisze ani nie mowi....

Oceń 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook