Irak: znikają ostatnie regiony chrześcijańskie

(fot. EPA/Ahmed Ali)

Terroryści z ugrupowania tzw. Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIS) zdobyli w czwartek w nocy chrześcijańskie miasto Bakhdida położone na południowy wschód od Mosulu. Tysiące chrześcijan uciekło z miasta. Patriarcha chaldejski Louis Raphael I. Sako zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej o pomoc - donosi francuska organizacja chrześcijańska "Fraternite en Irak".


"Uciekinierzy skierowali się pieszo w stronę regionów wokół kurdyjskich miast Dohuk i Erbilpo po tym jak dżihadyści zmusili ich do pozostawienia na punktach kontrolnych swoich pojazdów" - powiedział patriarcha Sako w rozmowie z "Fraternite en Irak" z siedzibą w Paryżu. Wśród uciekinierów jest wiele osób w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i dzieci. Obecnie średnia temperatura wynosi tam 55 stopni.

 

Światowa Rada Aramejczyków z siedzibą w szwedzkim mieście Södertälje donosi, że w sumie zmuszono do ucieczki z regionu ponad 200 tys. osób. "Równina Niniwy jest obecnie całkowicie wyludniona z pochodzących stamtąd chrześcijan" - czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez organizację.

 

"Fraternite en Irak" powołując się na kręgi kościelne z Bakhdidy relacjonuje, że na krótko przed północą dowódca oddziałów kurdyjskich wycofał swoje oddziały z miasta. Jednostki musiały przegrupować się na północ, gdyż nie zdołałby odeprzeć ataku dżihadystów.

 

Z tego powodu wojska kurdyjskie opuściły większość punktów oporu na terenie Niniwy, m. in. miasta: Karamlesz, Tal Kaif, Bartella, Alkusz, Tel Eskof i Batnaya.

 

Położone 30 km na południowy wschód od Mosulu miasto Bakhdida (po turecku Karkosz) zamieszkiwało ok. 50. tys. ludzi, głównie chrześcijan. Większość z nich należy do Kościołów syryjsko-katolickiego i syryjsko-prawosławnego.

 

Obecność chrześcijan na terenach wokół miast Nimrud (Kalach) i Niniwa sięga pierwszych wieków naszej ery. Po inwazji wojsk amerykańskich na Irak w 2003 r. dochodziło do napięć na tle religijnym co spowodowało znaczącą emigrację chrześcijańskich rodzin.

 

Od rozpoczęcia w czerwcu przez ISIS ofensywy jej bojownicy znaleźli się bardzo blisko Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. 3 sierpnia przejęli największą w Iraku tamą na rzece Tygrys koło Mosulu na terenach, które wcześniej kontrolowały siły kurdyjskie.

 

ISIS kontroluje obecnie znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku oraz w Syrii. Na zajętych terenach proklamowało utworzenie kalifatu przedstawiając 16-punktowy katalog nowych islamskich porządków, w którym zgodnie z prawem szariatu zakazuje się m. in. picia alkoholu, palenia tytoniu, gier liczbowych, śpiewu, religijnych okrzyków, kultu świętych jak i wyznawania szyickiej odmiany islamu. "Boskie państwo" szariatu zezwala też na egzekucje, ukrzyżowania, amputacje i tortury wobec domniemanych pogan, morderców, zdrajców, złodziei i innych.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~someone 23:02:14 | 2014-08-29
PRZERAŻAJĄCE......
mam łzy w oczach...
jeśli ktoś jest wrażliwy to zniechęcam, sceny - zdjęcia są makabryczne...Panie zniechęcam do oglądania!!!!!!, niech sam nagłówek wystarczy. Serce zamarzło mi na chwilę gdy oglądałem te zdjęcia.
nasi braci i nasze siostry - chrześcijanie, i ludzie przede wszystkim! To są ludzie...łzy mi zamarzały jak to oglądałem z lęku.
módlmy się, gorąco się módlmy.
Módlmy się, módlmy się z całego serca.


http://www.redakcja.mpolska24.pl/6737/holokaust-chrzescijan

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi 19:35:26 | 2014-08-07
to jest tragiczne, i zdaje sie ze nikt nic z tym nie robi, obawiam sie ze przybierze to duzo wieksze rozmiary i dopiero bedzie problem miedznarodowy.....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 17:13:04 | 2014-08-07
Czyli pełny sukces zachodniej interwencji.
Podobnie w Libii, a już szykują się na poprawkę w Syrii.
Czy komuś chodzi o całkowite usunięcie chrześciajństwa z Bliskiego Wschodu?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook