Libia: Alarm w sprawie filipińskich pracowników

(fot. EPA/RITCHIE B. TONGO )

Filipińczycy pracujący w Libii znaleźli się na celowniku postępujących oddziałów ekstremistów islamskich. Tamtejszy Kościół katolicki robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc im powrócić do ojczyzny.

 

O. Amado Baranquel OFM, proboszcz w Trypolisie, uważa, że należy im przyznać status uchodźców wojennych. Franciszkanin wzywa rząd Filipin do rozważenia repatriacji drogą morską, gdyż obecnie starcia między regularną armią a islamistami uniemożliwiają przemieszczanie się lądem. Zwraca się on także do wszystkich wiernych, by modlili się o ocalenie tych pracowników. Wysiłki na rzecz zorganizowania ewakuacji obywateli Filipin podjęło już ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju.

 

Do Libii wyemigrowało za pracą około 13 tys. Filipińczyków. Byli na ogół dobrze przyjmowani. Teraz jednak w związku z narastaniem działań ekstremistów islamskich "przemoc i gwałty wobec cudzoziemców są na porządku dziennym" - stwierdza o. Baranquel.

 

23 lipca w Bengazi porwano i ścięto 50-letniego robotnika z firmy budowlanej tylko za to, że nie był muzułmaninem. Z powodu wzrastającego ryzyka siostry zakonne z dwóch zgromadzeń posługujących w tym kraju zostały odwołane przez swoje przełożone do Włoch.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook