"Ocalcie rodziny przed demoralizacją!"

(fot. Wikimedia Commons)

Ocalcie rodziny przed demoralizacją i zniszczeniem, uczyńcie wszystko, aby umocnić rodziny - apelował biskup tarnowski Andrzej Jeż do członków Rycerstwa Niepokalanej z całej Polski. Przedstawiciele maryjnej organizacji założonej przez św. Maksymiliana Kolbego od soboty modlili się w Niepokalanowie. Ogólnopolskie Dni Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej zakończyła uroczysta Msza św.

 

Ogólnopolskie spotkanie pod hasłem "Z Maryją wierzymy w Syna Bożego, jak św. Maksymilian i bł. Karolina Kózkówna", rozpoczęło się w sobotę popołudniu wprowadzeniem do bazyliki relikwii św. Maksymiliana M. Kolbego i bł. Karoliny Kózkówny. Modlitwy trwały przez całą noc. Mszy św. przewodniczył o. gwardian Mirosław Bartos - asystent narodowy MI. 

Pielgrzymi wysłuchali też konferencji o bł. Karolinie. W tym roku przypada setna rocznica Jej męczeńskiej śmierci. Podczas spotkania był też koncert Zespołu Pod Gruszą. Jego nazwa nawiązuje do gruszy w Wał - Rudzie, rosnącej obok domu bł. Karoliny. Pod tym drzewem, błogosławiona uczyła katechizmu swoich rówieśników i dzieci ze wsi. Zespół ma w repertuarze pieśni o życiu i przesłaniu bł. Karoliny. 

Dwudniowe spotkanie zakończyła niedzielna Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii biskup przypomniał, że św. Maksymilian oddał swoje życie w obronie rodziny, z miłości do Boga i bliźniego, bo poszedł na śmierć za Franciszka Gajowniczka. 

"Jakoś mało uwagi zwraca się na to, że dar Maksymiliana został ofiarowany rodzinie Franciszka. Można by rzec, że w prorodzinnej postawie Męczennika z Oświęcimia ujawnia się zadanie dla rycerzy Niepokalanej - uczynić wszystko, aby umocnić rodziny darem macierzyństwa i ojcostwa, ocalić rodziny przed demoralizacją i zniszczeniem" - apelował bp Jeż. 

Biskup tarnowski podkreślił, że to zadanie wymaga społecznej odwagi na płaszczyźnie politycznej, by podejmować inicjatywy ustawodawcze w obronie małżeństwa i rodziny, w obronie życia poczętego; by przeciwstawiać się rozwiązłości i pornografii w mediach, by walczyć z alkoholizmem potęgowanym przez nieprzemyślane decyzje samorządów zwiększających ilość koncesji na sprzedaż alkoholu. 

"To zadanie wymaga wyrażania głośnego sprzeciwu w kampaniach wyborczych wobec osób, które jawnie deklarują, że tradycyjna rodzina nie ma przyszłości, a jedynym nowoczesnym związkiem osób jest związek partnerski" - mówił kaznodzieja. 

Biskup tarnowski ubolewał, że starzejemy się także jako naród również duchowo i moralnie. "W Was cała nadzieja, żeby wprowadzać młodość duchową. Trzeba odnowić nasze rodziny" - apelował bp Jeż, podkreślając, że dziś potrzeba "szaleńców Bożych" takich jak św. Maksymilian. 

Bp Jeż wskazywał jak ważna jest dziś codzienna troska o rodziny w ramach lokalnych oddziałów Rycerstwa Niepokalanej. Podkreślił, że rycerskość jest symbolem odwagi, poświęcenia, honoru, życia według określonych zasad i wartości. Wskazywał również, że dziś potrzeba rycerskiej postawy w obronie fundamentalnych wartości. 

"Rycerstwo Niepokalanej liczbowo jest maleńką cząstką społeczeństwa, ale może w nim być jak ewangeliczny zaczyn. Jakkolwiek ważna jest troska o własne uświęcenie, to rycerzowi nie wolno na niej poprzestać: musi przekładać się na apostolstwo" - dodał. 

Jan Hajduga, prezes Zarządu Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej przypomniał w rozmowie z KAI, że spotkania Rycerstwa odbywają się już od 35 lat. Zapewnił, że członkowie Rycerstwa pamiętają o wydarzeniu z lipca 1941 r. kiedy to św. Maksymilian Maria Kolbe zgłosił się na śmierć głodową w obozie koncentracyjnym. "Spotykamy się w naszym duchowym centrum, by zaczerpnąć inspiracji i na nowo rozpalić rycerskiego ducha" - mówi Hajduga.

Rycerstwo Niepokalanej powstało w 1917 roku z inicjatywy o. Maksymiliana Kolbe, który chciał założyć stowarzyszenie maryjne nastawione na nawracanie grzeszników, szczególnie masonów i dążącym do uświęcenia wszystkich chrześcijan.

Centrum Narodowe Rycerstwa znajduje się w Niepokalanowie. Odbywają się tam ogólnopolskie zjazdy MI i uroczystości jubileuszowe. Dla koordynacji i rozwoju Stowarzyszenia na terenie całego kraju Centrum Narodowe korzysta z pomocy franciszkańskich siedzib prowincjalnych: Centrum MI Polski Północnej (Gdynia), Centrum MI Polski Południowej (Harmęże) oraz ośrodków regionalnych w diecezjach: kieleckiej, tarnowskiej, białostockiej, częstochowskiej i bielsko-żywieckiej.

Rycerstwo Niepokalanej ma cel apostolski - pogłębienie świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego, nawrócenie i uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.

 

Wspomóż Nas
Tagi: bp jeż, rodzina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?