Nagroda muzułmańska dla katolickiego kapłana

Nagroda muzułmańska dla katolickiego kapłana
Ks. Vincentius Kirjito (fot. asianews.it)
KAI / apd

Ks. Vincentius Kirjito Pr został tegorocznym laureatem muzułmańskiej nagrody im. Maarifa za swe wieloletnie zaangażowanie na rzecz pokoju, dialogu międzyreligijnego, troski o środowisko naturalne i o zgodę między ludźmi ponad podziałami wyznaniowymi. Wraz z nim nagrodę tę otrzymał muzułmanin Habib Ali al-Habsy w uznaniu zasług w dziedzinie finansów i mikrokredytów islamskich.

Laureat urodził się 18 listopada 1953 w powiecie Kulon Progo w prowincji Jogyakarta na środkowej Jawie. Wkrótce po święceniach kapłańskich, które przyjął 25 stycznia 1984, rozpoczął posługę duszpasterską w rejonie wiejskim i przez 5 lat propagował wśród swych parafian, obok wiedzy czysto religijnej, podstawowe dane nt. środowiska, kultury i ekosystemu okolic góry Merapi – jednego z najaktywniejszych i najgroźniejszych wulkanów w tej części wyspy.

U większości miejscowego społeczeństwa góra ta cieszy się jednocześnie dobrą i złą sławą. Wulkan o wysokości 2698 metrów pochłonął już setki istnień ludzkich i zniszczył kilkadziesiąt ośrodków mieszkalnych w okolicy. Wielokrotnie wybuchał, a do najbardziej niszczycielskich należały erupcje w latach 1930, 1994, 1998, 2001 i 2003.

Jednocześnie jest on źródłem legend i mitów ludowych, a przy tym jedną z największych atrakcji turystycznych w tych stronach. Dostarcza też bardzo cennego materiału budowlanego, jakim jest piasek wulkaniczny. Przez długi czas mieszkania wykuwano tradycyjnymi metodami na stokach góry. W ostatnim dziesięcioleciu obszar ten znalazł się w polu zainteresowania spółek ponadnarodowych, co doprowadziło do pogorszenia delikatnej równowagi między coraz większymi jaskiniami, wydrążonymi w skałach.

Ostatnich 12 lat obecności ks. Kirjito Pr w tym miejscu stały się błogosławieństwem dla wszystkich tamtejszych mieszkańców, zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan. Dzięki niemu stali się oni zdolni do idei obrony własnych praw i zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych. Ta właśnie działalność, w połączeniu z propagowaniem ewangelizacji, dialogu międzyreligijnego i pokoju doprowadziła do przyznania mu nagrody im. Maarifa, której patronuje były przewodniczący Muhammadiyahu – drugiej co do znaczenia organizacji muzułmańskiej w Indonezji.

Osiągnięcia kapłana znalazły też uznanie w samej wspólnocie islamskiej i np. w obchodach 25-lecia jego kapłaństwa, które odbyły się w ub.r. w archidiecezji Semarang, w której pracuje, wzięli udział czołowi przedstawiciele innych religii. Wykonywano wówczas m.in. pieśni i inne utwory muzyczne, należące do tradycji muzułmańskiej „rebana”.

„Szczerze mówiąc, nigdy bym nawet nie pomyślał, że otrzymam tę nagrodę, ale dziękuję wszystkim” – powiedział wzruszony ks. Kirjito Pr włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, odbierając 11 czerwca nagrodę w Dżakarcie. Podkreślił, że „bycie człowiekiem Kościoła w środowisku misyjnym w rejonach wiejskich oznacza stawanie się skutecznym komunikatorem dla wszystkich”. Dodał, że „wiara przejawia się w dziełach, a nie tylko w słowach czy przemówieniach”.

Dzięki spotkaniu z laureatem Hermawan Kertajaya, ekspert finansowy i dyrektor Światowych Stowarzyszeń Marketingowych, znalazł nowy wzorzec do podejmowania inicjatyw wśród mieszkańców strefy wulkanicznej. „Kapłan prowadzi znakomicie misję duszpasterską jako propagator pokoju, tolerancji i współczucia dla innych, niezależnie od ich wierzeń religijnych” – podkreślił ekspert.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagroda muzułmańska dla katolickiego kapłana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.