Obrońcy życia apelują do premiera Tuska

Obrońcy życia apelują do premiera Tuska
(fot. josemanuelerre / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic / CC BY-ND 2.0)
KAI / mh

Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wystąpiła do premiera RP w sprawie prac Otwartej Grupy Roboczej ONZ.

"Mając powyższe na uwadze wnosimy, aby przedstawiciele Polski poparli postulat, zastąpienia kontrowersyjnego terminu "prawa reprodukcyjne" lub "zdrowie reprodukcyjne" z SDG i zastąpienia ich klarownym i niekontrowersyjnym celem, jakim jest upowszechnienie prawa kobiet do odpowiedniej opieki okołoporodowej, odpowiadające ich istotnym potrzebom" - piszą autorzy.

DEON.PL POLECA




Podajemy tekst apelu:

Warszawa, dnia 17 lipca 2014 r.
Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Rzeczypospolitej Polskiej

W imieniu 87 organizacji prorodzinnych zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, pragniemy zwrócić się do Pana Premiera w sprawie stanowiska naszych przedstawicieli w pracach Otwartej Grupy Roboczej ONZ.

Aktualnie w Organizacji Narodów Zjednoczonych Otwarta Grupa Robocza finalizuje prace dotyczące włączenia terminu zdrowia i praw seksualnych do katalogu celów w ramach Zrównoważonego Rozwoju ((Sustainable Development Goals - SDG).

Mając powyższe na uwadze wnosimy, aby przedstawiciele Polski poparli postulat, zastąpienia kontrowersyjnego terminu "prawa reprodukcyjne" lub "zdrowie reprodukcyjne" z SDG i zastąpienia ich klarownym i niekontrowersyjnym celem, jakim jest upowszechnienie prawa kobiet do odpowiedniej opieki okołoporodowej, odpowiadające ich istotnym potrzebom.

Mamy podstawy by sądzić, że jeśli kontrowersyjny termin zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych zostanie włączony do celów ONZ w ramach Zrównoważonego Rozwoju, to państwa w których aborcja, co do zasady jest zakazana, a katalog wyjątków od niej jest ograniczony, będą poddane międzynarodowej presji w kierunku liberalizacji obowiązujących regulacji prawnych.

Termin zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych rozumiany zgodnie z Platformą Działania Międzynarodowej Konferencji dotyczącej Rozwoju Ludności w Kairze, odrzuca pojęcie "prawa do aborcji". Jednak niezależnie od jego ścisłej definicji nadaje się mu w praktyce szersze znaczenie, czego przykładem był Raport Estreli, odrzucony w zeszłym roku na forum Parlamentu Europejskiego.

Brak precyzyjnej definicji terminu "zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych", stanowi, zatem istotne zagrożenie tym bardziej, że realizowanie celów będzie podlegało monitoringowi ze strony wyspecjalizowanych agencji ONZ.

Potraktowanie zdrowia oraz praw reprodukcyjnych i seksualnych jako elementu SDG przyczynić się może do upowszechniania aborcji i nadawania jej charakteru prawa podmiotowego, nie zaś jak jest dotychczas, wyjątku od zasady ochrony życia ludzkiego w prenatalnym okresie rozwoju.

Nasze oczekiwanie jest zgodne z konstytucyjnymi gwarancjami poszanowania dla godności człowieka i jego życia (art. 30 i 38 Konstytucji RP) i obowiązującym porządkiem prawnym.

Będziemy wdzięczni za odpowiedź, jakie stanowisko w Grupie Roboczej zajmują obecnie przedstawiciele Rzeczpospolitej Polskiej.

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Prezes Paweł Wosicki, Wiceprezes Antoni Szymański, Sekretarz Anna Dyndul

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrońcy życia apelują do premiera Tuska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.