Kard. K. Koch chce wyjaśnienia przez luteran

Kard. K. Koch chce wyjaśnienia przez luteran
(fot. +ecumenix / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic / CC BY-NC 2.0)
KAI / mh

Wspólnoty wywodzące się z Reformacji winny "nadal wyjaśniać pojęcie Kościoła" - uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. W dyskusji na sesji nt. ekumenicznego projektu internetowego "2017 - wspólnie w drodze" zaznaczył, że Kościół katolicki uznaje "Kościół ewangelicki takim, jakim on sam siebie przedstawia". Jednocześnie zauważył, że protestanci zachowują się inaczej niż Kościół katolicki i chcieliby być Kościołem "w inny sposób", jak to tłumaczył papież Benedykt XVI.

Ten "inny sposób" musi być nadal omawiany w dialogu ekumenicznym, aby było wiadomo, co to znaczy "być Kościołem" - stwierdził kardynał. Wyjaśnić należy m.in. dlaczego samookreślenie się jest dzisiaj tak bardzo ważne dla ewangelików, którzy "przez długi czas w historii odrzucali tę kwestię". Przewodniczący Papieskiej Rady zapytał ponadto, czy Kościołami są tylko Kościoły krajowe, czy także wolne Kościoły i wspólnoty ewangelickie. "Ponieważ trzeba znać to, co chce się uznać, warunkiem jest uznanie Kościoła ewangelickiego jako Kościół" - podkreślił szwajcarski kardynał kurialny.

DEON.PL POLECA




Z kolei sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) - Martin Junge w swoim komentarzu wyjaśnił, że Kościoły ewangelickie rozumieją się "jako Kościoły w pełnym sensie tego słowa". Uważają się za część i za wyraz "jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła", stwierdził duchowny luterański i podkreślił, że "dlatego Kościoły ewangelickie nie są skazane na uznanie, które - aby rozumieć się jako Kościół - musiałaby im obiecać strona trzecia.

Ważne jest jednak, aby porozumienie między ewangelikami i katolikami postępowało, uważa ks. Junge. Według niego istnieją już znaczące kamienie milowe , np. międzynarodowe wyniki dialogu, na których fundamentach należy dalej pracować. Na płaszczyźnie praktycznej są to organizowane w wielu miejscach spotkania i intensywna współpraca, które przyczyniają się do wzajemnego zbliżenia. Katolicy i protestanci od dawna nie są już sobie obcy, podkreślił sekretarz generalny ŚFL. Dodał, że coraz bardziej rozumieją się oni jako Kościoły w służbie Jezusa Chrystusa. Dlatego w duchu pogłębionego współżycia "uznanie jako Kościół jest naturalną koleją rzeczy i niezbędnym krokiem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. K. Koch chce wyjaśnienia przez luteran
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.