Peru: Nie aborcji terapeutycznej!

Radio Watykańskie
(fot. maigh / flickr.com)

Po zatwierdzeniu w Peru przepisów wykonawczych ministerstwa zdrowia o tzw. aborcji terapeutycznej tamtejszy episkopat skierował do władz i społeczeństwa apel zatytułowany: "Nie zabijaj dziecka w łonie matki".

 

Biskupi stanowczo odrzucają normę ministerialną, która, jak piszą, "po raz pierwszy w historii Peru otwiera drogę do aborcji, czyli do zabójstwa niewinnej ludzkiej istoty". Zwracają uwagę, że norma jest "nie tylko niemoralna, ale też niezgodna z konstytucją i nielegalna". Według peruwiańskiej konstytucji każda osoba ludzka ma prawo do życia i przysługuje jej ono od chwili poczęcia.

 

W Peru "matka w ciąży i poczęte dziecko mają takie samo prawo do życia -przypomina tamtejszy episkopat. - Specjaliści wykazują, że w wyjątkowych przypadkach, kiedy zagrożone jest życie matki i dziecka, dzięki technice lekarskiej są dziś dostępne wielorakie sposoby, by oboje uchronić przed śmiercią".

 

Przepisy wydane przez ministerstwo zdrowia ignorują wolę większości Peruwiańczyków, którzy m.in. w masowych marszach w stołecznej Limie i innych miastach opowiedzieli się za obroną życia i odrzuceniem aborcji. Ministerialne rozporządzenie uderza w godność osoby, uzależniając jej istnienie od decyzji matki i lekarzy.

 

Zwracając uwagę na szerzącą się w kraju przemoc, która wymaga konkretnych działań na rzecz pokoju, biskupi przypominają słowa bł. Matki Teresy, że aborcja najbardziej jest niebezpieczna dla miłości i pokoju, bo uczy przemocy. Apelują zatem do prezydenta Peru Ollanty Humali o wycofanie zatwierdzenia przepisów ministerstwa zezwalających na jej stosowanie w razie zagrożenia życia matki.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?