"Zachód nie wstawi się za prześladowanymi"

Czy Unia Europejska, która chce wyrugować krzyż ze szkół publicznych, mogłaby protestować przeciwko prześladowaniom chrześcijan w Trzecim Świecie? - pyta Vittorio Messori na łamach dzisiejszego wydania „Corriere della Sera”. Znany katolicki pisarz nie ma złudzeń, że europejska, czy szerzej nawet, zachodnia opinia publiczna nie wstawi się za wyznawcami Ewangelii, którzy coraz częściej płacą najwyższą cenę za wierność swojej wierze.


„Zachód gotów jest oburzać się i protestować na ulicach w każdej dobrej sprawie, prawdziwej lub rzekomej, tu jednak powstrzymał się od protestów. Nasze oburzenie dotyczy raczej zagrożenia losu ryb czy ptaków w Zatoce Meksykańskiej, aniżeli wierzących w Ewangelię, zamęczanych w Azji i Afryce” - pisze Messori.


Przypomina, że większość państw muzułmańskich to byłe kolonie dawnych mocarstw, nic dziwnego więc, że ich mieszkańcy postrzegają chrześcijan jako potomków dawnych kolonizatorów i mszczą się na nich, chociaż i wówczas mieliśmy do czynienia z takimi paradoksami, jak lansowanie przez Anglików nie Ewangelii, lecz „cnót obywatelskich, uprzedzeń, ekscentryzmu własnego establishmentu politycznego” czy wręcz masonerii. Z kolei na Bliskim Wschodzie, po „włączeniu Izraela” w tamtejszy kontekst narodowościowy, „niechęć do tego państwa stała się dla mas muzułmańskich niechęcią do wiary w Żyda Jezusa”.


Vittorio Messori nie ukrywa swego pesymizmu, pisząc nas koniec, że „niewątpliwie łatwemu do przewidzenia wzrostowi przemocy wobec wierzących w Ewangelię nie będzie towarzyszyć wzrost solidarności z nimi w krajach, które należały niegdyś do uprzywilejowanych przez tę wiarę”. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Barbara Magdalena P. 09:25:26 | 2010-06-12
A przecież Unia jest tak wrażliwa! Wystarczy, że w którymś z europejskich krajów zabroni się lub utrudni paradować złodziejom tęczy. No i jakże ważna jest swoboda w mordowaniu nienarodzonych dzieci! Za to przywódcy Unii gotowi są rozdzierać szaty.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook