Pytanie o źródło świętości, to pytanie o miłość

Pytanie o źródło świętości, to pytanie o miłość
(fot. Paterm/Wikipedia Commons/CC-BY-SA-3.0)
KAI / psd

Pytanie o źródło świętości, to ostatecznie pytanie o miłość - mówił do mieszkańców Środy Wlkp. abp Stanisław Gądecki, który 30 czerwca wieczorem przewodniczył uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kolegiaty średzkiej. Odbyła się ona dokładnie w 46. rocznicę nawiedzenia tej świątyni przez kard. Karola Wojtyłę w związku z obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św., podczas której do kolegiaty średzkiej wprowadzono relikwie papieża Polaka, abp Gądecki zachęcił zgromadzonych do zadania sobie pytania, skąd się wzięła świętość Jana Pawła II. - Stawiamy je sobie, bowiem sami chcemy zaczerpnąć siły z tego samego źródła - zaznaczył metropolita poznański przyznając jednocześnie, że "pytanie o źródło świętości, to ostatecznie pytanie o miłość, to ona daje bowiem siłę do podążania drogami świętości".

DEON.PL POLECA




- Jan Paweł II kochał Chrystusa i swoim życiem dowodził, że człowiek dzięki współpracy z Bogiem i stawianym sobie wymaganiom może osiągnąć szczyty świętości, że może dzięki łasce Bożej upodobnić się do Chrystusa - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dlatego właśnie, jak zaznaczył kaznodzieja, papież "był znakiem sprzeciwu wobec wszelkiego minimalizmu etycznego, moralnego i intelektualnego, wobec przeciętności, wobec logiki życia z dnia na dzień, wobec koncepcji życia, której nie przenika i nie porusza żadna myśl, żadne ożywcze tchnienie Ducha, które nie chce się rozwijać i pragnie poprzestać na poziomie mizernego zadowolenia ze swojego status quo".

Abp Gądecki stwierdził również, że ostatecznie w związku z kanonizacją nie tyle powinniśmy zadawać sobie pytanie o świętość Jana Pawła II, która została już potwierdzona przez Kościół, ale o naszą miłość do Jezusa. - Chrystus nie żąda od nas wielkich przedsięwzięć, prosi nas tylko, byśmy Go kochali, a wszystko inne wynika tylko z tego - podkreślił arcybiskup.

Jak przypomniał proboszcz średzkiej kolegiaty ks. kan. Janusz Śmigiel, wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II odbyło się dokładnie w 46. rocznicę nawiedzenia świątyni przez kard. Karola Wojtyłę w związku z obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski.

- Od dzisiaj w naszej parafii znajdują się relikwie Jana Pawła II, świętego, który przed laty nawiedzając nasz kościół zgromadzonym tu wiernym przypomniał, jak ważna jest treść ludzkiego życia. Przypomniał o tym, że tą treścią ma być wiara - nie jej brak, nadzieja - nie rozpacz, miłość - nie nienawiść, pokój - nie wojna, Bóg - nie pustka - mówił ks. kan. Śmigiel.

W 1966 r., aby uroczystości milenijne i obchodzone wówczas w Poznaniu tysiąclecie biskupstwa nie ograniczyły się tylko do stolicy biskupiej, ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak prosił przybyłych na nie biskupów, by rozjechali się po parafiach archidiecezji. Kard. Karol Wojtyła odprawił wówczas Mszę św. w Środzie Wlkp., o czym przypomina tablica umieszczona przed głównym wejściem do tamtejszej kolegiaty.

W uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kolegiaty średzkiej licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta, członkowie kapituły kolegiackiej, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz uczestnicy VI Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich, które tego dnia odbywało się w Środzie Wlkp.

Na to wydarzenie, którego inicjatorem i współorganizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Poznaniu, zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, które w jakikolwiek sposób uhonorowały Jana Pawła II, nadając jego imię ulicy, instytucji czy stawiając mu pomnik.

- Naszą intencją jest podtrzymywanie pamięci o papieżu Polaku, jako głosicielu uniwersalnych prawd i obrońcy wartości chrześcijańskich. Doroczne spotkania samorządowców są natomiast dla nich przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń w zakresie podejmowanych inicjatyw papieskich mających ożywić pamięć o naszym wielkim rodaku oraz przybliżyć jego dziedzictwo kolejnym pokoleniom - wyjaśnia w rozmowie z KAI Włodzimierz Chrzanowski z "Civitas Christiana".

Tegoroczne forum, którego uczestnicy mieli również okazję wysłuchać wykładu ks. prof. Pawła Bortkiewicza z UAM w Poznaniu pt. "Rodzina wspólnotą życia, miłości i wychowania człowieka w nauczaniu św. Jana Pawła II", przebiegało pod hasłem: "Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu". - To jeden z ważnych cytatów dotyczących rodziny św. Jana Pawła II, którego papież Franciszek tuż po kanonizacji ogłosił Papieżem Rodzin - zaznacza Chrzanowski.

Samo dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II w Środzie Wlkp. trwało już od soboty, a składały się na nie, oprócz modlitwy, m.in. koncerty zespołów dziecięcych na miejskim rynku, które wykonały ulubione pieśni i modlitwy papieża oraz pokaz filmów poświęconych Janowi Pawłowi II, który odbył się w średzkim kinie. Dziękczynienie zakończył 30 czerwca po Mszy św. koncert pt. "Kazania Świętokrzyskie".

Kolegiata w Środzie Wlkp. pw. Wniebowzięcia NMP została wzniesiona na początku XV w. w stylu gotyckim, a jej fundatorem był król Władysław Jagiełło. Obecnie ta zabytkowa świątynia posiadająca renesansowe wyposażenie wnętrza, jest perłą architektoniczną Wielkopolski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pytanie o źródło świętości, to pytanie o miłość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.