Misjonarze krytykują operacje wojskowe

Misjonarze zrzeszeni w sieci „Pokój dla Konga” skrytykowali sposób prowadzenia operacji wojskowych przeciwko rebeliantom na wschodzie kraju. Działania kongijskich żołnierzy, wspieranych przez siły ONZ, doprowadzają do jeszcze większej niepewności, przyczyniają się też do śmierci i cierpienia ludności cywilnej.

 

Misjonarze podkreślają, że konieczne są polityczne reformy w Demokratycznej Republice Konga i państwach sąsiednich oraz opracowanie takiego systemu certyfikacji surowców mineralnych, by dochód z ich sprzedaży nie zasilał kont lokalnych grup zbrojnych.

 

Analiza misjonarzy przedstawiona agencji Fides zdecydowanie inaczej ocenia postęp operacji wojskowej, niż oficjalne doniesienia, według których jest ona bardzo skuteczna i doprowadzi do trwałego pokoju w Kongu. Działania zbrojne o kryptonimie Kimya II mają na celu wyparcie rebeliantów z terenów górniczych i odcięcia ich w ten sposób od źródeł finansowania. Wydaje się jednak, że obecne działania militarne są wysoce nieskuteczne, natomiast koszty społeczne są tragiczne i dotykają milionów przesiedlanych mieszkańców – alarmują misjonarze pracujący w Kongu.

 

„Zamiast inwestować tak wiele w działania wojskowe z niepewnym wynikiem, można użyć tych samych środków na monitorowanie operacji finansowych, kontrolę granic, zakupów i centrów eksportowych. Podobnie ściślejszy nadzór powinien objąć lotniska, drogi lądowe i wodne, przez które przebiegają szlaki nielegalnego handlu minerałami eksploatowanymi w Kivu – proponują misjonarze. – Dlatego ważne jest, aby przyspieszyć wprowadzenie certyfikatu pochodzenia surowców. Zapobiegnie to ich wywozowi, który może posłużyć finansowaniu nielegalnych grup zbrojnych”.
 

Wspomóż Nas
Tagi: kongo, misjonarze

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook