Kraków: Rusza projekt "Oblicza dialogu"

Kraków: Rusza projekt "Oblicza dialogu"
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował projekt „Oblicza dialogu”.
KAI / slo

Projekt na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego będzie realizowany w Krakowie w dniach 9-18 czerwca. Tegoroczne "Oblicza dialogu" poświęcone będą architekturze sakralnej i sztuce czytania symboli.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował projekt "Oblicza dialogu". Jego zamierzeniem jest stworzenie płaszczyzny porozumienia, promowania działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem.

DEON.PL POLECA




Realizacja projektu "Oblicza dialogu" będzie przebiegała na wielu płaszczyznach. Program pierwszej edycji poświęconej tematowi architektury sakralnej i sztuce czytania symboli obejmuje konferencję, dyskusję, wystawy, warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży oraz część artystyczną.

- Budowanie cywilizacji dialogu zdaje się być jedną z najbardziej palących potrzeb naszych czasów - mówi Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. - Projekt "Oblicza dialogu" wpisuje się w hasło tegorocznej majowej pielgrzymki papieża Franciszka do Ziemi Świętej: "Ekumenizm, pokój w Ziemi Świętej i dialog między religiami" i słów Chrystusa wypowiedzianych w Wieczerniku: "Aby byli jedno" - dodaje.

Ideą wydarzeń projektu "Oblicza dialogu" jest ukazanie podobieństw pomiędzy różnymi religiami i kulturami na tych samych płaszczyznach. W tym roku skupiono się na symbolice sakralnej w architekturze różnych wyznań. - Założeniem projektu jest zwrócenie uwagi na tematykę sakralną w budownictwie różnych kultur i religii na przestrzeni wieków - mówi Barbara Munk z Instytutu Dialogu Międzykulturowego, współautorka projektu. - Architektura to trwałe świadectwo wielokulturowości regionów, wzajemnych wpływów, przenikania się stylów architektonicznych i detali - dodaje.

W dyskusji "Synagoga - Katedra - Meczet. Sztuka czytania symboli" wezmą udział pracownicy naukowi oraz twórcy, których działania skoncentrowane są na zagadnieniach związanych z tematyką sacrum. Dwudniowa konferencja - "Chrześcijaństwo, Judaizm, Islam - sztuka dialogu w koncepcji Jana Pawła II" to z kolei próba podsumowania pontyfikatu Jana Pawła II z perspektywy działań na rzecz dialogu międzyreligijnego. Tematem konferencji będzie także omówienie współczesnych wyzwań dla dialogu: realnych zagrożeń, perspektyw rozwoju oraz znaczenia inicjatyw lokalnych.

Od 9 czerwca podczas tygodniowych warsztatów będzie można poznać materiały, z których budowane były obiekty sakralne na przestrzeni wieków (drewno, glina, bambus, wiklina, podziemne kościółki Kapadocji i kaplice Wieliczki), a także detale architektury sakralnej - witraże, kopuły, kolumny. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak produkowano świece, jak wygląda pisanie ikon.

Wydarzeniami dopełniającymi projekt będą trzy wystawy: "Świątynie Europy i Bliskiego Wschodu", "Asyż. Nadzieja świata" i "Współczesna architektura sakralna w Nowej Hucie". Ekspozycje będą prezentowały zdjęcia architektury różnych kultur i religii na przestrzeni wieków, międzyreligijne spotkania z Ojcem Świętym w intencji pokoju na świecie oraz fotografie dokumentujące budowanie świątyń w Nowej Hucie.

Częścią artystyczną projektu będzie wieczór pieśni żydowskiej "JOSL&REIZELE" w Synagodze Tempel w Krakowie.

Wydarzenia skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, zwłaszcza do pracowników naukowych oraz studentów religioznawstwa, kulturoznawstwa, religii Wschodu, judaistyki, architektury oraz do młodzieży szkół średnich. Oferta warsztatów skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Partnerami tegorocznej edycji są m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Nowa Huta i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Szczegółowy program projektu znajduje się na stronie organizatora www.idmjp2.pl w zakładce Oblicza dialogu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Rusza projekt "Oblicza dialogu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.