Kult św. Józefa nabiera nowego znaczenia

Kult św. Józefa nabiera nowego znaczenia
Św. Józef z Dzieciątkiem Jezus. Obraz Guido Reni, ok. 1635.
KAI / slo

W niedzielę, Kaliszu odbył się odpust ku czci Opieki Świętego Józefa. Bp Edward Janiak powiedział podczas uroczystości, że kult św. Józefa nabiera obecnie "nowego kolorytu, nowej mocy i nowej siły".

Odpust połączono z modlitwą za miasto Kalisz i diecezję kaliską, XII Pielgrzymką Rolników, Ogrodników i Sadowników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę papieża Jana Pawła II do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że historia pielgrzymek rajców miejskich sięga połowy XVIII w. Reaktywowana została 22 lat temu przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, a od czterech lat odbywa się w dniu odpustu Opieki Świętego Józefa.

Kustosz prosił też o pamięć w modlitwie o papieżu Franciszku, który jest wielkim czcicielem św. Józefa, a 19 marca 2014 r. ofiarował świętemu pierścień jako wotum i prosił o modlitwę przed cudownym obrazem w kaliskim sanktuarium tego świętego.

DEON.PL POLECA

- Wierzę w to mocno, że my mieszkańcy Kalisza dając świadectwo rzetelności w prawdzie i stając u stóp św. Józefa możemy przezwyciężyć największe trudności w rodzinie, osobiste, ale też dotyczące społeczeństwa - mówił bp Janiak podczas Mszy św. ku czci Opieki Świętego Józefa w kaliskiej bazylice.

Biskup diecezjalny zaznaczył, że za wstawiennictwem św. Józefa ludzie modlili się w najtrudniejszych momentach życia. Jednocześnie dodał, że w św. Józefie należy odkrywać wartość ojcostwa i rodziny, troskę o życie i godną śmierć, wartość pracy, ale też życia kontemplacyjnego.

- Pragniemy podziękować św. Józefowi za to, że jest naszym patronem, że nam pomaga, ale chcemy także prowadzić życie w jego stylu: kontemplacji Pana Boga, modlitwy, wypełniania woli Bożej, głębokiej wiary wyrażonej w posłuszeństwie. Starajmy się być na wzór św. Józefa wrażliwymi na ludzkie sprawy, ale chciejmy też być cichymi, milczącymi, rozmodlonymi ludźmi - zachęcał celebrans.

Bp Janiak wskazał na jeszcze jedną cechę św. Józefa, czyli uświęcenie się przez pracę. - Starajmy się rzetelnie wykonywać nasze obowiązki według otrzymanego powołania - dodał.

Zachęcał też do modlitwy za tych, którzy żyją dzisiaj tak, jakby Boga nie było. - Wypraszajmy dla nich łaskę wiary, bo oni czasem tę wiarę tracą z powodu braku naszej miłości - powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Kaznodzieja przypomniał też dzieje kaliskiej kolegiaty w XX wieku. Przypomniał, że w 1930 r. przypadła 50. rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem diecezji kujawsko-kaliskiej, a pod koniec czerwca 1931 r. na Diecezjalnym Kongresie Eucharystycznym w Kaliszu zgromadziły się liczne rzesze pielgrzymów z różnych stron kraju. Dodał, że w tych uroczystościach uczestniczyli najwięksi dostojnicy Kościoła w Polsce z prymasem kard. Augustem Hlondem i ordynariuszem diecezji włocławskiej Mieczysławem Radońskim. Poinformował, że w przyszłym roku w Kaliszu odbędzie się Kongres Eucharystyczny, który będzie miał na celu pogłębienie pobożności diecezjan.

W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb, owoce i warzywa, kwiaty, kosz z darami ziemi, relikwiarz, ornat z wizerunkiem św. Jana Pawła II, obraz św. Józefa Kaliskiego. Do ołtarza przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Budowlanych w Kaliszu przynieśli Srebrną Lilię św. Józefa, którą bp Janiak pobłogosławił. Zostanie ona przekazana zwycięzcy Europejskiego Strzelania o Srebrną Lilię św. Józefa organizowanego przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Janiak ponowił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji patronowi.

Na uroczystości odpustowe licznie przybyli kapłani, członkowie Kapituły Kolegiackiej i księża pracujących w urzędach centralnych diecezji, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, rolników, ogrodników, sadowników, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni, szkół, delegacja dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu w strojach staropolskich, rowerzyści z Liskowa, a także pielgrzymi z różnych stron diecezji oraz z Łomży.

Po Mszy św. wierni przeszli pod pomnik papieża, gdzie bp Janiak odmówił modlitwę do św. Jana Pawła II. Uroczystość odpustową uświetniły: zespół folklorystyczny z Piwonic i orkiestra dęta "Gród nad Prosną".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kult św. Józefa nabiera nowego znaczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.