Kamerun: uwolniono dwóch księży i zakonnicę

Dwaj włoscy księża i kanadyjska zakonnica, porwani na początku kwietnia przez bojowników islamistycznego Boko Haram na północy Kamerunu, zostali uwolnieni - poinformował minister łączności Kamerunu Bakary Issa Tchiroma. Informację tę potwierdził także Watykan.

 

"Potwierdzam uwolnienie dwóch księży i zakonnicy porwanych kilka tygodni temu. Są w dobrym stanie. Znajdują się na pokładzie samolotu lecącego do Jaunde" - powiedział agencji Reutera minister łączności.

 

Informację potwierdził także rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. "Dziękujemy Bogu, że to dramatyczne wydarzenie zakończyło się szczęśliwie" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że papież Franciszek był regularnie informowany o losach porwanych.

 

Watykańska rozgłośnia informowała w kwietniu, że księża Giampaolo Marta i Gianantonio Allegri oraz siostra Gilberte Bissiere zostali uprowadzeni w nocy ze swych domów w mieście Maroua na północy Kamerunu. Zajmowali się tam m.in. pomocą w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa HIV oraz w uzdatnianiu wody.

 

Okolice miasta Maroua graniczą z północnym terytorium Nigerii, które stanowi miejsce szczególnej aktywności islamskich bojówek, a w szczególności Boko Haram, które od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w radykalne państwo islamskie.

 

Kilka miesięcy temu islamiści z Boko Haram uwolnili młodego francuskiego księdza Georgesa Vandenbeuscha, który w ubiegłym roku został porwany w Kamerunie przy granicy z Nigerią przez Boko Haram i uwolniony po ponad miesiącu.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook