Abp Głódź: zdajemy się na sąd Boży

(fot. PAP/Cezary Langda)

Zdajemy się na sąd Boży, polecamy generała Miłosierdziu Bożemu i pamiętamy o zasadzie: o zmarłych nigdy źle - powiedział KAI abp Sławoj Leszek Głódź. Wspominając zmarłego wczoraj gen. Wojciecha Jaruzelskiego, były biskup polowy przypomina fakt iż gen. Jaruzelski złożył swoje zeznania w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.


Publikujemy refleksję metropolity gdańskiego:

 

Znałem gen. Jaruzelskiego od czasu mianowania mnie biskupem polowym. Otrzymałem list gratulacyjny, pełen szacunku, w późniejszym czasie dostawałem wiele listów i pozdrowień.

 

Przesyłałem gen. Jaruzelskiemu nasze modlitewniki, płyty z nagraniami wojskowymi. Regularnie odpowiadał. Przysyłał mi też zabytkowe modlitewniki, w tym starodruk z 1587 r. pt. "Drogi do Nieba". Skąd je miał? Jak opowiadał mi później gen. Huszcza, jego frontowy kolega, zbierał je z bibliotek na szlaku bojowym. Odchodząc z Warszawy pięć tych modlitewników przekazałem do biblioteki seminarium duchownego diecezji praskiej.

 

Po incydencie [z 1994 r. - KAI], kiedy to generał został uderzony kamieniem, odwiedziłem go w szpitalu na Szaserów. Długo rozmawialiśmy, także o duszpasterstwie wojskowym.

 

Połączył nas także... fryzjer, bo często spotykaliśmy się z prezydentem Jaruzelskim w tym samym zakładzie, w warszawskim "domu bez kantów" na Krakowskim Przedmieściu. W poczekalni rozmawialiśmy, pozdrawialiśmy się też przez pana Szepiatowskiego, który strzyże tam do dziś.

 

Co do pogrzebu. Według mnie należą mu się honory wojskowe, bo był generałem - tego mu nikt nie odbierze ani nie zakwestionuje. Natomiast co do żałoby narodowej, to jest to sprawa prezydenta i zostawiam tę kwestię bez komentarza.

 

Ja osobiście odprawiłem Mszę św. i pomodliłem się ale zostanie w sercach pamięć. Żołnierze, którzy czują z nim więź oddadzą honory. A taką więź czuli. Sam byłem świadkiem bardzo wielu pogrzebów starszych oficerów, szczególnie tych frontowych, na których był gen. Jaruzelski. Do kościoła przyszedł tylko raz - na pogrzeb ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego w katedrze polowej(zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku). Natomiast często spotykaliśmy go na Powązkach, gdzie czekał z grupą oficerów, by oddać hołd chowanym tam oficerom.

 

Sprawa wiary jest jego prywatną sprawą. Publiczną jest to, że jest ochrzczony, że miał bardzo religijną matkę. W czasie jej pogrzebu kierowca podwiózł go pod kościół ale do kościoła generał nie wszedł.

 

Chodził do jednej klasy maturalnej z późniejszym biskupem Zbigniewem Kraszewskim. Zachowały się wypracowania późniejszego generała, pisane w duchu "Bóg, Honor, Ojczyzna". Zmiana nastąpiła po wywiezieniu go na Syberię i tak to już pozostało...

 

Ks. Sławomir Oder prowadząc proces beatyfikacyjny Jana Pawła II zwrócił się do wielu głów państw o przybliżenie osobowości Karola Wojtyły. Długą relację na piśmie złożył także generał Jaruzelski. Jest ona zawarta w dokumentach Kongregacji do Spraw Świętych.

 

Zdajemy się na sąd Boży, polecamy generała Miłosierdziu Bożemu i pamiętamy o zasadzie - o zmarłych nigdy źle. Zachowuję go w pamięci jako generała, ministra obrony i prezydenta, z którym przez 14 lat jako biskup polowy miałem sporadyczne ale regularne kontakty, m.in. poprzez korespondencję, na którą zawsze odpowiadał.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (68)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~obserwator 12:06:09 | 2014-06-02
T7HRR ~amenides 22:43:46 | 2014-06-01
@Redakcja_DEON
Co skłania moderatora/administratora do tego by nie usuwać takich wpisów?

twoje szyderstwa, twoje zaplanowane prowokacje, twoje obrażanie innych pod innymi nickami, ( moderator bez trudu to odczytuje), inne.
Moderator pomaga w ten sposób tobie abyś się stał człowiekiem. Tylko to co widzisz coś uczynił innym jest wstanie ciebie zmienić.
Tak jak cierpisz ty, tak cierpieli przez ciebie inni. Twoje cwaniactwo musi mieć kiedyś koniec.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marta 1 10:51:29 | 2014-05-30
T7HRR ~100% pewności 10:30:40 | 2014-05-30
3.7      Użytkownik nie ma prawa zamieszczać na portalu deon.pl treści, które:
(...)
.   są obraźliwe, wulgarne lub zawierają groźby skierowane pod adresem osób trzecich
(...)

amenides ~amenides 13:53:02 | 2014-05-29
Moderator powinien jeszcze dodatkowo dobrze poobijać twój żmijowaty pysk złożony w trąbkę. Może wtedy zaczniesz szanować drugiego człowieka.
amenides T7HRR 13:29:29 | 2014-05-29
trollu, krętaczu powalony weź lekarstwo i ........
Żmijo odejdź!

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bronek 06:05:35 | 2014-05-30
"Co do pogrzebu. Według mnie należą mu się honory wojskowe, bo był generałem – tego mu nikt nie odbierze ani nie zakwestionuje".

Święte słowa biskupa. Generałem radzieckim był, poczet sztandarowy z czerwonymi flagami, z sierpem i młotkiem, mu się należy. Gratis dorzuciłbym chór Aleksandrowa z "Anielskim orszakiem" i  "Salve Regina". Oczywiście kondukt żałobników w ciemnych okularkach.

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 00:55:13 | 2014-05-30
Nie jestem zwolennikiem abp Głodzia, ale Bóg zapłać, że tak jak abp Polak Prymas Polski i wielu wielu innych nie sprzedał Ewangelii za cenę poklasku i pieśni pochwalnych "prawdziwych Polaków", "prawdziwych katolików", "czytelników prawdziwie polskich gazet", itp. Bóg zapłać, że nie sprzedał ksiądz abp Ewangelii. To Bóg jest Zbawcą. I na szczęscie, Bóg nie będzie słuchał podpowiedzi "prawdziwych Polaków", "prawdziwych katolików", "czytelników prawdziwie polskich gazet" co zrobić ze ś.p. generałem Jaruzelskim. Tak, Bóg jest Zbawcą i modlę się aby ten Miłosierny Bóg obdarzył szczęściem wiecznym ś.p. generała Jaruzelskiego. 

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marta 00:20:13 | 2014-05-30
No cóż, TomaszuL, widać nie wszyscy katolicy tak do końca wierzą w ciała zmartwychwstanie i stąd tak wielką wagę przywiązują do miejsca pochówku...
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

(...) Wyznawana w chrześcijańskim Credo wiara w ciała zmartwychwstanie kształtowała naszą wiekową tradycję i szacunek do każdego zmarłego, którego ciało ze czcią składamy do grobu. Zmarłych polecamy miłosiernemu Bogu, który wskrzesił z martwych Jezusa Chrystusa, a kiedyś i nas „pochwyci za rękę i wprowadzi do domu wiecznego trwania”, jak głosi hymn modlitwy na zakończenie dnia. Korzystając z okazji, pragniemy również zachęcić was do stałej pamięci modlitewnej o naszych zmarłych. Pielęgnujmy przekazane nam zwyczaje, uczmy tego młode pokolenie, aby i o nas pamiętano w modlitwach oraz podczas liturgii. Msza Święta w intencji zmarłych jest najcenniejszym darem, jaki możemy im ofiarować.

            Ożywieni wiarą w Chrystusa Zmartwychwstałego udzielamy Bożego błogosławieństwa dla umocnienia nadziei, że razem z Chrystusem wszyscy zmartwychwstaniemy.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 356. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Przemyślu, w dniach 14-16 października 2011 r.

za zgodność
+Wojciech PolakA teraz, drogie siostry i bracia pomódlmy się za duszę zmarłego Wojciecha. Dziękuje!

Oceń 3 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nowa ewangelizacja z tronem 17:39:12 | 2014-05-29
Haniebna wypowiedź abp. Głódzia. Tak się dziś oficjalnie i publicznie
wyprzedaje za 30 srebrników Kościół w Polsce.

Sowiecki generał jaruzelski okazał się nagle wielkim polskim katolikiem, bo podobno dostał na życzenie rodziny sakrament ostatniego namaszczenia i teraz za tego kawalera orderu lenina odbędzie sie ... publiczna hucpa pt. msza żałobna.
http://www.youtube.com/watch?v=5BY3bKZJC8Q

No ale kto się dziś jeszcze liczy z naiwnymi polaczkami. Plują im nieustannie w twarz i cynicznie ponoć w imię miłości i miłosierdzia nawołuje się do nadstawiania kolejnego policzka. To bardzo skuteczny sposób na likwidację Polski. I później się dziwić, że ludzie olewają Kościół.

Oceń 8 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~uff 12:52:35 | 2014-05-29
Zaroiło się od trolli ....
 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~trollu nie wybielisz 12:51:36 | 2014-05-29
Co do modlitewników zabieranych z bibliotek na szlaku bojowym, to 'prawdziwi katolicy' jak widać woleliby, żeby je Rosjanie spalili.

Wojciech Jaruzelski (91 l.) fałszował i poprawiał w dokumentach
niewygodne dla siebie fakty. Np. to, że zwalczał polskie podziemie
niepodległościowe. Wielu polskich żołnierzy zginęło w walkach
z komunistami, innych zakatowali w śledztwie ubecy albo skazali
na śmierć mordercy sądowi.
A Jaruzelski dostał za to order!

Oceń 4 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~100% pewności 11:21:52 | 2014-05-29
Riegel, Marcudi i panna 006 to T7HRR
To niebezpieczny chory człowiek.

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 10:42:44 | 2014-05-29
Kiedy abp Głódź 'otaczał opieką' toruńskie radio, to żaden 'prawdziwy katolik' nie wytykał mu tego i owego. Cóż za zmiana.

Co do modlitewników zabieranych z bibliotek na szlaku bojowym, to 'prawdziwi katolicy' jak widać woleliby, żeby je Rosjanie spalili. 

Oceń 3 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?