Chrześcijanie chcą wyjechać z Jerozolimy

(fot. Andrew E. Larsen/flickr.com/CC)

Według najnowszej ankiety większość - 62 procent - chrześcijan mieszkających w Jerozolimie zamierza opuścić to miasto. Ankietę przeprowadził palestyński socjolog Bernard Sabella wśród 300 chrześcijan różnych wyznań. Jako główny powód myśli o wyjeździe większość respondentów podała brak możliwości pracy, niedobrą sytuację polityczną, problemy ekonomiczne oraz zastosowane przez Izrael środki, które utrudniają życie codzienne.

 

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie «Near East Consulting» w Ramallah zostały przedstawione 16 maja w Beit Dżalla. Ich autor Bernard Sabella jest ekspertem zagadnień demograficznych i wykładowcą na uniwersytecie katolickim w Betlejem. Okazją do tej prezentacji była konferencja prasowa przed wizytą papieża Franciszka w Ziemi Świętej w dniach 24-26 maja br.

"Respondenci nie sądzą, aby wizyta papieża przyczyniła się do poprawy sytuacji politycznej" - powiedział Sabella. Według 47 procent ankietowanych wizyta Franciszka nie będzie tu miała żadnego znaczenia, natomiast 25 proc. ma nadzieję, że poprzez tę wizytę papież przyczyni się do rozwiązania konfliktu.

Zdaniem Sabelli wyniki ankiety pokazują ścisłe związki ankietowanych z Kościołem: 46 proc. przyznało, że regularnie uczęszcza na niedzielne nabożeństwa, 5 proc. twierdzi, że modli się codziennie. Również 46 procent respondentów chciałoby poprawy stosunków pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi, natomiast 36 proc. uważa, że stosunki ekumeniczne są dobre. W sposób szczególny uczestnicy ankiety podkreślają potrzebę ujednolicenia kalendarza oraz większej ilości wspólnych działań duchowych różnych grup wyznaniowych.

Według socjologa, obecnie na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Strefie Gazy i we Wschodniej Jerozolimie żyje ok. 50 tysięcy chrześcijan. Najwięcej z nich stanowią wyznawcy greckiego prawosławia, tuż za nimi lokują się katolicy różnych obrządków, natomiast 5 procent palestyńskich chrześcijan stanowią protestanci. Z zaprezentowanych danych wynika, że w Izraelu żyje ok. 120-125 tysięcy arabskojęzycznych chrześcijan urodzonych w tym kraju, w większości grekokatolików i grecko-prawosławnych. Ponadto jest wśród nich ok. 30 tysięcy wyznawców rosyjskiego prawosławia oraz 30 tysięcy katolików z zagranicy.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook