"Rodzina głównym środowiskiem ewangelizacji"

(fot. sxc.hu)

Kościół w Polsce przede wszystkim powinien postawić na duszpasterstwo rodzin, ponieważ ono jest środowiskiem ewangelizacji - mówił 14 maja w Płocku pelpliński biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel. Był on gościem wiosennego spotkania Diecezjalnej Rady Kapłańskiej. W Opactwie Pobenedyktyńskim spotkaniu tego gremium przewodniczył bp Piotr Libera.

 

Spotkanie Diecezjalnej Rady Kapłańskiej, w Tygodniu Powołań, rozpoczęto wspólną modlitwą w tej intencji. W pierwszej części spotkania - formacyjno-pastoralnej, członkowie Rady wysłuchali referatu na temat priorytetów duszpasterskich dla Kościoła w Polsce, w świetle adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium". Wygłosił go bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy w Pelplinie.

Porównał on sytuację Kościoła w Polsce i w Europie. "W naszym kraju ma miejsce pełzająca sekularyzacja. Nie spełnił się, na szczęście, czarny scenariusz radykalnej laicyzacji, czyli nagłego opustoszenia kościołów, ale procesy laicyzacyjne postępują" - stwierdził pastoralista.

Jak przekonywał, "Evangelii gaudium" zawiera wielkie bogactwo wskazań pastoralnych. Na pierwszym miejscu - wskazywał - Kościół powinien postawić duszpasterstwo rodzin. Ono jest najważniejsze, ponieważ "rodzina jest głównym środowiskiem, miejscem ewangelizacji".

Bp Śmigiel zwrócił też uwagę, że w swoim dokumencie papież Franciszek zgłosił konkretne postulaty, odnoszące się do pracy duszpasterskiej. Wśród nich na plan pierwszy wysuwa się "pastoralne, duszpasterskie nawrócenie", nazywane również "misyjnym nawróceniem".

"Ważne są też: odwaga i entuzjazm głoszenia Ewangelii oraz miłosierdzie i pomoc ubogim. To ostatnie stanowi fundament doświadczenia Kościoła. Ponadto istotny jest styl posługi - powinna być pokorna i cierpliwa, jej miernikiem jest sumienna praca dla Kościoła. Ważna jest także cnota roztropności i zdrowy rozsądek we właściwym stosunku do dóbr materialnych, do pieniędzy" - wyliczał biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

Bp Piotr Libera, podsumowując referat i dyskusję na jego temat, podkreślił, że dla niego kluczowym stwierdzeniem w omawianej adhortacji, są słowa o "potrzebie duszpasterskiego nawrócenia". Szczególnie są one adresowane do duchowieństwa. "Nie należy przyjmować słów papieża Franciszka jedynie poprzez przekaz medialny. Taki przekaz niejednokrotnie zafałszowuje właściwą, oryginalną myśl papieża" - dodał biskup płocki.

W drugiej części spotkania omawiano bieżące sprawy diecezjalne m.in. dotyczące życia parafii, diecezjalnych sanktuariów maryjnych oraz spraw personalnych.

Diecezjalna Rada Kapłańska jest gremium składającym się z 28 członków, powoływanych po części z urzędu, z wyboru i z nominacji. Przewodniczy mu biskup płocki Piotr Libera. Członkowie Rady zbierają się na posiedzeniach dwa razy w roku, służą głosem doradczym ordynariuszowi w najważniejszych sprawach dotyczących życia diecezjalnego.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?