Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Malcie

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Malcie
(fot. PKWP)
PKWP ks. Tomasz Grzyb

Na Malcie rozpoczyna swoją działalność nowe biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na jego otwarcie, które odbywa się w dniach 11 - 16 maja, przygotowana została konferencja, której temat jest zawarty w pytaniu: "Czy chrześcijaństwo przetrwa prześladowania?" - ze szczególnym naciskiem na Bliski Wschód i Afrykę.

Na konferencję zaproszeni zostali prelegenci z Syrii (patriarcha Grzegorz III Laham), Iraku, Libanu (siosta Hanan), Egiptu (biskup Kyrillos William), Nigerii (arcybiskup Ignatius Kaigama) i Kenii. Obecni są również biskupi z Malty i Gozo, nuncjusz apostolski na Malcie, jak również prezydent i premier Malty oraz Dyrektor Generalny UNESCO. W spotkaniu uczestniczą również przedstawiciele z Centrali PKWP w Königstein (Niemcy) oraz dyrektorzy z 17 krajów, gdzie już działają biura PKWP m.in. także Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP, ks. prof. Waldemar Cisło.

Spotkaniu przewodniczy Prezydent Stowarzyszenia Kardynał Mauro Piacenza oraz Prezydent zarządzający Stowarzyszenia Johannes von Heereman. Kardynał Piacenza w przemówieniu na rozpoczęcie spotkania podkreślił mocne chrześcijańskie korzenie Malty oraz jej długoletnie związanie z Pomocą Kościołowi w Potrzebie. Z wdzięcznością podkreślił jej wkład w światową misję na rzecz pokoju i pojednania, ukazując ten kraj jako pomost między różnymi kulturami, a także wskazał rolę, jaką Malta pełni w ochronie chrześcijańskich korzeni Europy.

Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Dyrektora PKWP z Francji Marca Fromagera pt.: "Czy chrześcijanie przetrwają prześladowania?". Wskazał on, że przetrwanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie zależy od solidarności chrześcijan z całego świata. Zaprezentował również sytuację chrześcijan w poszczególnych krajach, ukazując dramatyczne zmniejszenie się wspólnot chrześcijańskich na terenach takich jak:

DEON.PL POLECA

Liban - spadek liczby chrześcijan od 1983 roku o 30%; Iran - spadek o 2/3 od 1979 do obecnego roku (66%); Betlejem - 86% mniej chrześcijan od 1948 roku (chrześcijanie stanowili w mieście 85% społeczeństwa, w 2010 roku - zaledwie 12%); Irak - w 1987 roku 1,4 mln chrześcijan, obecnie mniej niż 150. 000 (spadek o 90% w ciągu 25 lat!); Jerozolima - 53% chrześcijan w 1922 roku, a obecnie 1,2%, spadek o 98%; Turcja (która stara się o przystąpienie do Unii europejskiej) - 100 lat temu 25% chrześcijan w społeczeństwie, dziś 0,1%, spadek o 99,6%!; Egipt - 14 VIII 2013 roku zostało splądrowanych, spalonych i zbombardowanych 39 kościołów, a 23 były oblegane i atakowane; Syria - miasto Sadad - zamordowano 45 chrześcijan, w tym dzieci, i pogrzebano w masowym grobie, 1500 rodzin użyto jako żywych tarcz, Malaula - porwano 12 mniszek, a troje chrześcijan zamordowano, ponieważ nie chcieli przejść na islam. 2,5 mln Syryjczyków uciekło z kraju, 7 mln jest wysiedlonych w obrębie Syrii,  zabitych jest ponad 120. 000, w tym 10% stanowią dzieci.

Fromager powiedział również o liście syryjskich męczenników, którą sporządził patriarcha Grzegorz III. Do końca 2013 roku było na niej 213 nazwisk. Niestety, nie jest ona zamknięta… Ukazał również, że w Syrii sprawdza się iracki scenariusz, tzn. "oczyszczanie" kraju z chrześcijan. W swoim wystąpieniu stawia również pytanie, o to, czy jest jeszcze potrzeba ukazywania szerszego scenariusza, który wykazywałby strategię tworzenia Bliskiego Wschodu bez chrześcijan.

Odpowiedzialnymi za taką sytuację na Bliskim Wschodzie czyni on kraje, które starają się wprowadzać demokrację w tym rejonie. Jaki to ma skutek, pokazuje sytuacja w Iraku, a obecnie w Syrii. Marc Fromager przedstawił również trzy teorie, które pozwalają zrozumieć jednomyślność wielkich mocarstw co do rejonu Bliskiego Wschodu.

W swoim wystąpieniu ukazuje on również nadzieję dla tego regionu. Przywołuje wystąpienie saudyjskiego immama, który z przerażeniem przyznaje, że każdego roku w Afryce ma miejsce 6 mln konwersji muzułmanów na chrześcijaństwo. Są one również obecne na Półwyspie Arabskim, jednak nie można ich tak łatwo policzyć, gdyż ze względów bezpieczeństwa są anonimowe.

W Egipcie prawosławny papież i patriarcha katolicki są o wiele bliżej ze sobą na drodze dialogu jedności niż ich poprzednicy - jest to owoc wspólnie przeżywanego cierpienia obu Kościołów.

W rejonie Bliskiego Wschodu ma miejsce również gwałtowny napływ chrześcijan z różnych stron świata. Przeważnie są to ludzie przyjeżdżający do pracy. W niektórych krajach Półwyspu Arabskiego jest więcej chrześcijan niż muzułmanów. 30 lat temu na tym terenie katolików było ok. 200. 000. Obecnie jest ich 3,1 mln - średnio jest to o 50% więcej każdego roku. Jest to swoisty rekord świata! Fromager upatruje w tym pewnego rodzaju plan Opatrzności Bożej dla Bliskiego Wschodu. Na zakończenie swojego wystąpienia przywołuje słowa, które usłyszał od patriarchy Tawadrosa II: "Wszystkie kraje świata są w ręku Boga, ale Egipt jest w sercu Boga".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Malcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.