Sensacyjne doniesienia z bloga tradycjonalistów

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Spotkanie Ojca Świętego z przełożonym generalnym Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp. Bernardem Fellayem miało miejsce 13 grudnia ub. roku, na zakończenie obiadu w watykańskim Domu Świętej Marty i nie miało poważniejszych reperkusji - podaje oficjalny portal lefebrystów DICI.

 

Dementuje jednocześnie w znacznej mierze sensacyjne doniesienia amerykańskiego blogu tradycjonalistów "Rorate Caeli".


Portal DICI stwierdza, że asystenci przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, księża Niklaus Pfluger i Marc-Alain Nély, wbrew doniesieniom "Rorate Caeli", nigdy nie uczestniczyli w prywatnej papieskiej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Natomiast 13 grudnia odbyło się w Watykanie nieformalne spotkanie bp. Fellaya i jego asystentów na wniosek Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei". Dykasteria ta zajmuje się kwestiami związanymi z unormowaniem statusu tradycjonalistów, sprawujących liturgię w języku łacińskim, według mszału z 1962 r.

 

Po rozmowie sekretarz Komisji, abp Guido Pozzo zaprosił swych rozmówców na obiad w Domu Świętej Marty, gdzie dołączył do nich zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp Augustine Di Noia OP. W tamtejszym refektarzu posiłki spożywa także papież Franciszek. Jak twierdzi DICI, abp Pozzo nalegał, aby przedstawić bp. Fellaya Ojcu Świętemu, kiedy opuszczał on refektarz. Nastąpiła krótka wymiana zdań. Papież, zgodnie z uprzejmą formułą, powiedział bp. Fellayowi, że "miło mu się z nim spotkać", natomiast przełożony lefebrystów stwierdził, że wiele się modli, na co Ojciec Święty odpowiedział prośbą, by modlił się on także za papieża. To lakoniczne spotkanie trwało zaledwie kilka sekund - twierdzi portal lefebrystów.

 

DICI cytuje wypowiedź bp. Fellaya dla pisma "Le Rocher" (wydanie kwiecień-maj 2014). Stwierdza on tam, że "Rzym nieoficjalnie zaproponował wznowienie z nami kontaktów, ale nic więcej i nie prosiłem o audiencję u papieża Franciszka, jak to uczyniłem po wyborze Benedykta XVI. Moim zdaniem obecna sytuacja jest jasna: jesteśmy tam, gdzie byliśmy. Niektórzy wnioskowali z mego bliskiego kontaktu z Rzymem w 2012 roku, że najważniejsza jest dla mnie konieczność uznania kanonicznego. Zachowanie wiary i naszej katolickiej tożsamości jest istotne i pozostaje naszą pierwszą zasadą" - cytuje słowa swego zwierzchnika portal lefebrystów.

 

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X założył abp Marcel Lefebvre, sprzeciwiający się reformie liturgicznej, zapoczątkowanej na Soborze Watykańskim II i jego nauczaniu nt. wolności religijnej, ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego, kolegialności itp. Po wyświęceniu czterech biskupów bez zgody papieża w 1988 r. konsekratorzy i konsekrowani ściągnęli na siebie ekskomunikę, którą zdjął z nich w 2009 r. Benedykt XVI. Nie doprowadziło to jednak do pojednania Bractwa z Kościołem.

 

Mimo rozmów prowadzonych z Kongregacją Nauki Wiary w latach 2009-2011, lefebryści odrzucili przedstawioną im do akceptacji preambułę doktrynalną. Ostatnio także ostro skrytykowali kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II, uznając ją za "fałszywą", gdyż w ten sposób - ich zdaniem - "kanonizowano" Sobór Watykański II.

 

 

 

 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~grzegorz - nG 21:45:06 | 2014-05-14
Dzięki Bogu wciąż są ludzie, których nie odstrasza "skażenie"; czyż  trądy i inne  paskudztwa zniechęcały Pana Jezusa?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aaa 09:06:59 | 2014-05-13
Z blogu.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wojciech 08:40:37 | 2014-05-13
Zestawienie cytatów :

"przełożony lefebrystów stwierdził, że wile się modli, na co Ojciec Święty odpowiedział prosbą, by modlił sie on także za papieża" ( Deon)

Tymczasem cytat ze strony FSSPX : " na co bp. Fellay odpowiedział, że wiele modli się za papieża, ten zas poprosił o (dalszą) modlitwę"

Zestawienie tych cytatów wiele mówi o intencjach Waszej redakcji. Niby niewielka różnica ale sugerujecie, że modlitwy Bractwa dalekie są od jednosci z papieżem. Bractwo modli się o cos tam, a papież łagodnie napomina o potrzebie modlitw za Niego. Miło sie z Wami gawędzi...   

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~grzegorz - nG 21:43:17 | 2014-05-12
Drugiego takiego sprzymierzeńca jak Benedykt XVI  nie będą mieć długo a może wcale. Zmarnowali okazję pojednania. Ze szkodą dla Wiary przedwiecznej.

Oceń 5 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~trydent 19:35:27 | 2014-05-12
Msza Trydencka prawdziwa

Oceń 5 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?