Watykan ponownie upomina zakonnice

Radio Watykańskie
(fot. david__jones / Foter.com / CC BY)

Zaostrza się linia postępowania Stolicy Apostolskiej względem liberalnego i większościowego nurtu amerykańskich zakonnic, których przełożone są zrzeszone w Leadership Conference of Women Religious (LCWR).

 

Kard. Gerhard Müller zarzuca im prowokacyjne zachowanie względem Stolicy Apostolskiej, a także uleganie nurtom gnostycznym, które są sprzeczne z Objawieniem i stawiają zakonnice poza Kościołem i chrześcijańską wiarą.


Przed dwoma laty Stolica Apostolska zarządziła doktrynalne reformy wśród amerykańskich zakonnic. Przed rokiem podtrzymał je w mocy Papież Franciszek. W ubiegłym tygodniu w Watykanie gościły przedstawicielki zakonnic. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podziękował za pierwsze kroki reformy, a konkretnie za rewizję statutów, w których zakonnice bardziej otwarcie koncentrują się na Jezusie Chrystusie i opierają się na nauczaniu Kościoła o życiu konsekrowanym. Kard. Müller w ostrych słowach wyraził też zaniepokojenie rozwojem sytuacji w amerykańskich zgromadzeniach.

 

Po pierwsze, odniósł się do przyznania przez ich konferencję dorocznej nagrody amerykańskiej teolożce Elizabeth Johnson, której poglądy zostały skrytykowane przez Episkopat USA, ponieważ zawierają poważne błędy doktrynalne. Kard. Müller podkreślił, że tej decyzji nie można odczytać inaczej jak prowokacji względem Stolicy Apostolskiej i samego episkopatu. Przypomniał ponadto, że w świetle zarządzonej przez Watykan reformy tego typu decyzje powinny być konsultowane z papieskim delegatem.

 

Po drugie, prefekt Kongregacji Nauki Wiary wyraził poważne zaniepokojenie rosnącym zainteresowaniem zakonnic teorią świadomej ewolucji. Jej propagatorkę, newageowską myślicielkę Barbarę Marx Hubbard, siostry gościły przed dwoma laty na swej konwencji. Od tej pory nie przestają rozważać jej teorii, a niektóre zgromadzenia otwarcie poddały się jej wpływowi. Kard. Müller podkreślił, że podstawowe tezy świadomej ewolucji są sprzeczne z Objawieniem i prowadzą w sposób niemal nieunikniony do poważnych błędów dotyczących tak podstawowych kwestii jak wszechmoc Boga, wcielenie Chrystusa, rzeczywistość grzechu pierworodnego, potrzeby zbawienia i definitywnego charakteru zbawczego czynu Chrystusa w Tajemnicy Paschalnej. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że teoria świadomej ewolucji nie jest w rzeczywistości niczym nowym. Opiera się bowiem na podobnych założeniach, co tradycja gnostyczna.

 

Kard. Müller podkreślił, że w takiej sytuacji niepokój Stolicy Apostolskiej jest jeszcze większy niż przed dwoma laty, kiedy zarządzono reformę. Bezkrytyczne przyjmowanie wizji Boga, kosmosu i człowieka, które są sprzeczne z Objawieniem, stawia bowiem zakonnice poza Kościołem i zdrową chrześcijańską wiarą.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 00:41:18 | 2014-05-07
Tak te starsze panie wyglądają.

http://www.katholisches.info/2013/05/06/ungehorsame-lcwr-schwestern-jammern-bei-internationalem-o...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tez baba 23:35:36 | 2014-05-06
głupie baby

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mateusz 15:48:11 | 2014-05-06
To przykre, kiedy dorosłe osoby żyją w świecie fantasy. 
Ciekawe, kiedy stoczą bitwę pod Czarną Bramą albo zostaną przyjęte do Hogwartu...

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bella3 09:54:34 | 2014-05-06
Dlaczego ilustrujecie materiał zdjęciem nie mającym związku z tematem?
"Zakonnice" o których mowa nie chodzą w habitach, tylko po świecku i zdecydowanie różnią sie od tych habitowych (nie tylko w struju, ale w wierze i poglądach).
Zdjęcie tych pań mozna zobaczyć np. tutaj:
http://www.zyciezakonne.pl/usa-zakonnice-nie-ustosunkowaly-sie-do-zarzutow-stawianych-im-przez-stolice-apostolska-32868/

Oceń 25 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eNeN 09:44:33 | 2014-05-06
efekty liberalizmu po V2

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xxx 09:34:10 | 2014-05-06
"Baczcie, aby nikt nie pozbawił się łaski Bożej, aby jakiś korzeń gorzki, który rośnie w górę, nie spowodował zamieszania, a przez to nie skalali się inni"                                   List do Hebrajczyków 12, 15

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Asia 08:30:53 | 2014-05-06
Dbałość o czysty przekaz wiary, zgodny z Objawieniem, jest bardzo ważna pod warunkiem, że to jest rzeczywisty cel tych działań, a nie sposób pokazania zakonnicom, gdzie jest ich miejsce i manifestacja władzy.

Oceń 4 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewelina 07:45:25 | 2014-05-06
Kongregacja Nauki i Wiary to nowa nazwa dla Swietej Inkwizycji.

Oceń 1 32 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?