Włoska prasa o wizycie Benedykta XVI

Autorzy większości relacji z Cypru oraz komentarzy na temat wizyty tam Benedykta XVI traktują dokument roboczy październikowego Synodu Biskupów Bliskiego Wschodu jako jeszcze jedno wystąpienie papieża w czasie tej podróży. Czyni tak na przykład wysłannik dziennika “La Repubblica" do Nikozji Marco Ansaldo, który wszystkie cytaty poprzedza sugestią, że padły one w tych dniach z ust Benedykta XVI.

 

Najczęściej cytowanym fragmentem Instrumentum laboris październikowego synodu jest krytyka okupacji przez Izrael terytoriów palestyńskich. Zdaniem komentatorki turyńskiej “La Stampy” Lucii Annunziaty, świadczy to tym, “jak silne są w tym momencie w opinii publicznej nastroje antyizraelskie. Ona sama – biorą również sformułowania zawarte w dokumencie za słowa samego papieża – wyraża pogląd, że jego stanowisko niewiele różni się obecnie od stanowiska Baracka Obamy.

 

Komentator rzymskiego dziennika “La Repubblica” Giancarlo Zizola za najciekawsze przemówienie, jakie Benedykt XVI wygłosił w czasie pielgrzymki na Cyprze, uważa kazanie podczas sobotniej Mszy św. w Nikozji, a poświęcone Krzyżowi. „Było już w niedawnej historii Kościoła kluczowe bicie się w piersi Wojtyły za wspólnictwo chrześcijan w przemocy religijnej. Raz jeden tylko papież ten dotknął zakrwawionego tematu wypraw krzyżowych, mianowicie w 2001 roku, gdy w Atenach, w obecności arcybiskupa Greckiego Kościoła Prawosławnego Chrystodulosa uderzył się w piersi za splądrowanie Konstantynopola podczas czwartej wyprawy krzyżowej w 1204 roku. Teraz papież Ratzinger poodejmuje wątek tej pokutnej rewizji historii zapoczątkowywany przez poprzednika i wyznacza Kościołowi na przyszłość platformę programową, która wyklucza raz na zawsze wykorzystywanie krzyża do jakiejkolwiek krucjaty politycznej czy wojny religijnej” - pisze Zizola.

 

Na zakończenie podkreśla, że po tej „obronie krzyża” przed błędnymi interpretacjami, papież stwierdził, że „świat bez krzyża byłby światem bez nadziei”.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook