Korea Południowa: wzrasta liczba katolików

W Korei Południowej od 10 lat nieustannie wzrasta liczba katolików. Według najnowszych danych ogłoszonych przez miejscowy episkopat, na koniec 2013 w kraju tym, zamieszkanym przez prawie 50 mln ludzi, żyło prawie 5,5 mln wiernych. Stanowi to ok. 10,4 proc. ogółu mieszkańców. Zarazem jednak daje się zauważyć spadek liczby małżeństw sakramentalnych, a zwłaszcza udziału w niedzielnych Mszach świętych.

 

Największy odsetek katolików zamieszkuje stołeczną archidiecezję seulską - 27,1 proc. ogólnej liczby wiernych. Na drugim miejscu jest diecezja Suwon (na terenie metropolii seulskiej) - 15,2 proc., następnie archidiecezja Daegu - 8,8 proc. i diecezja Incheon - 8,7 proc. wszystkich katolików. Na terenie metropolii stołecznej (obejmującej, oprócz archidiecezji, jeszcze diecezje Incheon, Uijeongbu i Suwon) mieszka 56,1 proc. wszystkich katolików południowokoreańskich.

Wśród wiernych posługuje 4901 kapłanów, w tym 3995 diecezjalnych i 697 zakonnych i 173 misjonarzy; w przytłaczającej większości są to księża rodzimi, gdyż duchownych zagranicznych jest tylko 170. W ub.r. wyświęcono 117 nowych kapłanów, czyli o 2,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Braci zakonnych jest obecnie 1564, łącznie z nowicjuszami, podczas gdy sióstr - 10173.

Na koniec 2013 zarejestrowano 19424 małżeństwa kościelne, tzn. o 6,2 proc. mniej niż w roku poprzednim. Z tej liczby 11926 ślubów dotyczyło związków osoby ochrzczonej z nieochrzczoną. O półtora procent zmalał też odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach, który wynosi obecnie 21,2 proc.

Jedną z przyczyn tak żywego rozwoju Kościoła w Korei Południowej, który w sierpniu br. będzie gościł papieża Franciszka, jest stały wzrost liczby tzw. wspólnot podstawowych, powstałych i bardzo rozpowszechnionych w Ameryce Łacińskiej. Okazuje się jednak, że cieszą się one obecnie coraz większą popularnością również w wielu krajach Afryki i Azji. Na Półwysep Koreański trafiły na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i szybko zyskały uznanie i poparcie ze strony biskupów. W łonie komisji episkopatu ds. ewangelizacji powstała nawet podkomisja ds. wspólnot podstawowych, która niedawno ogłosiła przewodnik przedstawiający ducha i zasady działania tych grup.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 16:03:00 | 2014-05-01
Niech się starają. W końcu za parę lat może im zostać dane przejąć terytorialnie Chiny, które zgasną tak jak wiele państw laickich, wrogich Bogu i Kościołowi. Polsce przypadnie Rosja, Niemcy i część Francji (jak intronizuje Chrystusa na Króla Polski).

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook