Dewastacja głazu papieskiego na Błoniach

Nieznani sprawcy zdewastowali w środę granitowy głaz na krakowskich Błoniach, który upamiętnia wizyty papieża Jana Pawła II w tym mieście. Na skale wymalowano gwiazdę Dawida. Wieczorem rozpoczęto czyszczenie głazu.

 

Jak poinformował PAP Krzysztof Łach z zespołu prasowego małopolskiej policji, na miejscu pracują funkcjonariusze, którzy próbują ustalić okoliczności i sprawców zniszczenia pomnika. Ich zdaniem do dewastacji mogło dojść w środę po południu.

 

"Śledczy biorą różne wątki pod uwagę, zarówno związane ze zbliżającą się kanonizacją papieża Jana Pawła II, jak i działania krakowskich pseudokibiców" - powiedział Łach.

 

Józef Wieczorek, który poinformował o dewastacji i udokumentował ją fotograficznie, uważa, że mogła ona nastąpić w nocy, bo w dzień jest to miejsce często uczęszczane przez pieszych i rowerzystów.

 

Według niego substancja, którą namalowano gwiazdę Dawida, przypomina tę, którą niedawno nieznani sprawcy zamalowali pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w pobliskim Parku im. dr H. Jordana. Rejon skały papieskiej, położonej naprzeciwko stadionu Wisły Kraków, nie jest objęty monitoringiem.

 

Wieczorem firma, która na zlecenie krakowskiego MPO zajmuje się utrzymaniem czystości i porządku, rozpoczęła czyszczenie skały. "Ktoś pomalował głaz oleistą, brunatną mazią. Nie wiemy, jaka to substancja, ale daje się usunąć wodą pod wysokim ciśnieniem i specjalnym preparatem" - powiedziała PAP rzeczniczka krakowskiego MPO Krystyna Paluchowska.

 

26-tonowy granitowy głaz z Tatr upamiętniający wizyty papieża Jana Pawła II w Krakowie i Archidiecezji Krakowskiej odsłonięty został na krakowskich Błoniach 19 października 1997 roku, w 19. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na obelisku znajduje się tylko jeden napis "Ty jesteś skałą". Głaz umieszczono w miejscu, gdzie papież odprawiał nabożeństwa podczas swoich pielgrzymek do Krakowa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Irena 08:32:47 | 2014-04-24
Kibice? przesada.W internecie również nasilają się profanacje wizerunku JPII.Nikt nie reaguje na zgłoszenie takich stron,co to znaczy? Zarządzają nimi ludzie,którzy nie mają szacunku do świętości.Jak upadłym trzeba być człowiekiem, aby robić coś podobnego.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~anonim 20:59:30 | 2014-04-23
zero szacunku do czegokolwiek.

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook