"Niech Jerozolima będzie stolicą ludzkości"

(fot. EPA/Jim Hollander)

- Według Ewangelii, akceptacja, przebaczenie, miłość i prostota nie mają granic. Chciałbym, aby tym się charakteryzowała Jerozolima, by była stolicą ludzkości, wszystkich religii. Jerozolima musi być Kościołem-Matką, która przyjmuje wszystkich wierzących świata - powiedział abp Fouad Twal.


W wywiadzie dla agencji Zenit, łaciński patriarcha Jerozolimy zauważył, że miasto to zawiera w sobie pewną tajemnicę, którą trudno zrozumieć: "łączy wszystkich wierzących, a jednocześnie ich dzieli". - Musimy przyjąć tę niezdolność zrozumienia i zawierzyć nasz los Panu. Schodząc w Niedzielę Palmową z góry Oliwnej nie mogłem nie wspominać, jak Jezus sam płakał nad tym miastem. Jako pierwszy chciał zgromadzić dzieci Jerozolimy - powiedział hierarcha.

 

Wyraził ubolewanie, że w ziemi Jezusa wznosi się "mur wstydu" i że jej mieszkańcy są "nieco zapomniani przez prasę międzynarodową, która woli się skupiać na innych aktualnych tematach". Jego zdaniem "fizyczne mury łatwo zburzyć", znacznie trudniej natomiast jest zburzyć mury w ludzkim sercu: nienawiści, strachu, niesprawiedliwości. Kluczem do zburzenia tych murów jest "nawrócenie serc" - wskazał abp Twal.

 

Przyznał, że jednym z krzyży Ziemi Świętej jest podział wśród chrześcijan, działa tu bowiem 13 różnych Kościołów. Obrządek może być bogactwem, ale nie powinien nigdy być powodem podziału - uważa patriarcha łaciński. Dlatego on sam czuje się odpowiedzialny za całą wspólnotę chrześcijańską Ziemi Świętej. Wyraził nadzieję, że wizyta papieża Franciszka w maju br. wniesie nowe życie i nadzieję w ruch ekumeniczny.

 

- Często zatrzymujemy się na zewnętrznym wymiarze spotkań z Ojcem Świętym. To grzech - wskazał hierarcha. Ma jednak nadzieję, że wielu chrześcijan odbierze przesłanie płynące z samej osoby papieża: z charakteryzującej go postawy pokory i bliskości wobec ludzi.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook