Benedykt XVI o wspólnocie między Kościołami

Benedykt XVI o wspólnocie między Kościołami
Papież Benedykt XVI i arcybiskup Cypru Chrysostomos II (fot. PAPEPA/ETTORE FERRARI)
KAI / mik

Niech Duch Święty prowadzi i utwierdza to wielkie przedsięwzięcie kościelne, dążące do przywrócenia pełnej i widzialnej wspólnoty między Kościołami Wschodu i Zachodu – powiedział Benedykt XVI podczas kurtuazyjnej wizyty u zwierzchnika prawosławnego Kościoła Cypru, abp. Chryzostoma II w jego siedzibie w Nikozji.

Witając Ojca św. arcybiskup Chryzostom II przypomniał XX wieków historii tamtejszego Kościoła, bogate dziedzictwo kultury chrześcijańskiej Cypru oraz aktywne uczestnictwo przedstawicieli tej wspólnoty w życiu Kościoła pierwszych wieków. Zaznaczył, że trzeci sobór efeski w 431 r. uznał autokefalię Kościoła na Cyprze. „Także dziś tamtejsi chrześcijanie pragną odpowiadać na wyzwania czasów” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że pomimo, że Kościół na Cyprze ma stosunkowo niewielu wiernych, należy on do najważniejszych w świece prawosławnym i utrzymuje braterskie relacje ze wszystkimi Kościołami świata. „Jest on zdeterminowany, by kroczyć drogą pojednania i pokoju, w przekonaniu, że taka jest jego misja, jaką powierzył mu Bóg” - zaznaczył.

Arcybiskup Chryzostom II wyraził papieżowi wdzięczność za jego braterską obecność na Cyprze.

DEON.PL POLECA

„Pozdrawiam Cię z braterską miłością w Zmartwychwstałym Panu i dziękuję za ciepłe słowa powitania” – rozpoczął Benedykt XVI po grecku swoje przemówienie. Wspomniał wizytę Chryzostoma II w Rzymie przed trzema laty.

Papież podziękował za gościnność, z jaką Kościół Cypru w ubiegłym roku w Pafos podejmował Międzynarodową Komisję Wspólną ds. Dialogu Teologicznego. „Jestem również wdzięczny za poparcie, którego Kościół Cypru udzielał zawsze, dzięki jasności i otwartości swego wkładu, pracom dialogu” – powiedział papież i wezwał: „Niech Duch Święty prowadzi i utwierdza to wielkie przedsięwzięcie kościelne, dążące do przywrócenia pełnej i widzialnej wspólnoty między Kościołami Wschodu i Zachodu, wspólnoty, która winna być przeżywana w wierności Ewangelii i tradycji apostolskiej, w szacunku dla uprawnionych tradycji Wschodu i Zachodu oraz w otwarciu na różnorodność darów, przez które Duch umacnia Kościół w jedności, świętości i pokoju”.

Benedykt XVI podziękował Cypryjskiemu Kościołowi Prawosławnemu za pomoc poszkodowanym w ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi w Aquili koło Rzymu. Zapewnił o swej łączności w modlitwie na rzecz „sprawiedliwego uregulowania spraw wymagających rozwiązania, do starań o pokój i pojednanie oraz do budowania dla przyszłych pokoleń społeczeństwa wyróżniającego się poszanowaniem praw wszystkich ludzi, łącznie z niepodważalnym prawem do wolności sumienia i wolności religii”.

Papież zwrócił uwagę, że „Cypr tradycyjnie uważany jest za część Ziemi Świętej, toteż sytuacja ciągłego konfliktu na Bliskim Wschodzie musi być źródłem zatroskania wszystkich wyznawców Chrystusa”. „Nikt nie może pozostawać obojętny wobec potrzeby wspierania wszelkimi możliwymi sposobami chrześcijan tego niespokojnego regionu, aby te starożytne Kościoły mogły żyć w pokoju i rozkwitać. Wspólnoty chrześcijańskie Cypru mogą znaleźć najowocniejszą przestrzeń dla współpracy ekumenicznej w modlitwie i wspólnej pracy dla pokoju, pojednania i stabilności na ziemiach, pobłogosławionych ziemską obecnością Księcia Pokoju” – mówił Benedykt XVI.

„Niech radość i pokój Zmartwychwstałego Chrystusa będą zawsze z Wami! – zakończył po grecku Benedykt XVI.

Papież w towarzystwie abp Chryzostoma zwiedził muzeum ikon. Potem udał się na obiad wydany na jego cześć przez zwierzchnika prawosławnego Kościoła Cypru.

Spośród 1 085 tys. stałych mieszkańców wyspy 78 proc. wyznaje prawosławie. Na czele prawosławnego Kościoła Cypru stoi 69-letni abp Chryzostom II. Znany jest ze swej otwartości na dialog ekumeniczny, szczególnie z Kościołem katolickim. Był on m.in. na pogrzebie Jana Pawła II i gościem honorowym na rozpoczęciu pontyfikatu Benedykta XVI. Bardzo serdecznie podejmowano go podczas jego oficjalnej wizyty w Watykanie w 2007 r. Komentatorzy przypominają też bardzo dobrą atmosferę podczas spotkania „Cywilizacja pokoju: religie i kultury w dialogu”, które odbyło się w dniach 15-18 listopada 2008 w Nikozji z inicjatywy rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, czy obrad Międzynarodowej Komisji Mieszanej dla Dialogu Teologicznego między Kościołem Prawosławną a Kościołem Rzymskokatolickim (17-23 X 2009) w Pafos.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI o wspólnocie między Kościołami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.