Watykan: polska młodzież odbiera znaki ŚDM

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

W Watykanie z udziałem tysięcy pielgrzymów z całego świata rozpoczęły się pod przewodnictwem Franciszka uroczystości Niedzieli Palmowej nazywanej także "Niedzielą Męki Pańskiej". Na zakończenie Mszy św. brazylijska młodzież przekaże znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej "Salus Populi Romani" młodzieży polskiej. Od 29 lat Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży, który w 2016 r. odbędzie się w Krakowie. W tym roku odbywa się on na szczeblu diecezjalnym. Jego hasłem są słowa "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie".

 

Franciszek poświęcił gałązki palmowe i odczytano fragment Ewangelii wg. św. Mateusza o uroczystym wjeździe Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Następnie papież wyruszył wraz z kardynałami i biskupami w procesji do ołtarza, gdzie odprawi Eucharystię.

Ojciec Święty używa po raz pierwszy pastorału wykonanego przez więźniów zakładu karnego w San Remo na północy Włoch. Jest on zrobiony z drzewa oliwnego i zdobi go herb jezuitów - macierzystego zakonu papieża Franciszka.

Podobnie jak w minionych latach, również i teraz, na rozpoczynający się Wielki Tydzień oraz uroczystości wielkanocne, przygotowywane są na placu św. Piotra dekoracje z gałęzi palmowych oraz kwiatów.

Trzy tysiące sztucznych, ręcznie wykonanych gałęzi palmowych oraz dwumetrowej wysokości "il parmuleru" (gałąź palmową dla papieża Franciszka) przygotowały pólnocnowłoskie miasta San Remo i Bordighera. Natomiast drzewka oliwne, umieszczone w arkadach, gałązki oliwne i wspaniałe kompozycje kwiatów: róż, hortensji, kalii, orchidei i lewkonii, które ozdobią obeliski oraz plac św. Piotra, są darem regionu Apulii.

Na placu św. Piotra jest obecna ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski. Każdą diecezję reprezentują dwie osoby; nieco większa jest delegacja z archidiecezji poznańskiej.

Już jutro rozpocznie się peregrynacja znaków ŚDM po Polsce. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezją poznańską. Od 4 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 września do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani" powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 roku.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: śdm

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Karola 12:37:04 | 2014-04-13
"... nieco większa jest delegacja z archidiecezji poznańskiej" - Autor artukułu chyba nie ma rzetelnych informacji bowiem z poznańskiej do Rzymu pojechała ponad 100 osobowa grupa młodych, co w konsekwencji czyni polską delegację dwa razy większą niż Autor myśli.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook