Kielce: ksiądz i rabin na spotkaniu psalmicznym

(fot. jankarski.org.pl)

Kilkudziesięciu uczestników trwających IV Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich miało okazję wysłuchać interpretacji psalmów 1, 16, 17 i 22 przez rabina Stasa Wojciechowicza i ks. Grzegorza Michalczyka. Drugie spotkanie psalmiczne pt. "Usłysz Panie moja słowa" odbyło się 7 kwietnia w Ekumenicznej Świątyni Pokoju w Kielcach.


Duchowni katolicki i żydowski w swoich rozważaniach, pozostając wiernymi tradycji religijnych, spotkali się, zdaniem organizatora Bogdana Białka, z jednym wspólnym przekonaniem, że przykazania regulujące relacje między ludzkie są ważniejsze niż przykazania opisujące relacje między człowiekiem a Bogiem.


- Wiara tak naprawdę wyraża się w stosunku do drugiego człowieka, czyli do tego, jakim jest się człowiekiem wobec innych ludzi - wyjaśniał Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.


Ks. Grzegorz Michalczyk, interpretując psalmy wskazywał na wątki dotyczące zapowiedzi przyjścia na świat Chrystusa. Rabin Stas Wojciechowicz skoncentrował się na wyjaśnieniu znaczenia zbawienia w rozumieniu judaizmu.


Artystka Agnieszka Kowalczyk w sposób poruszający zaśpiewała psalmy. Swój występ zakończyła wykonaniem pieśni hebrajskiej.


Ks. Grzegorz Michalczyk jest krajowym duszpasterzem środowisk twórczych, wiceprzewodniczącym Zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i rektorem kościoła pw. św. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie.


Rabin Stas Wojciechowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie jest członkiem Zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Studiował w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, od października 2010 roku mieszka w Polsce.


Agnieszka Kowalczyk jest solistką, pieśniarką, pedagogiem, kiedyś byłą jednym z altowych głosów chóru "Fermata". Podczas ubiegłorocznych Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich zaprezentowała autorski program pt. "Pieśni dusz", w którym zabrzmiały pieśni religijne różnych wyznań.


W Muzeum Dialogu Kultur odbędą się 8 kwietnia o godz. 17 "Warsztaty legendy zachwycenia - rzecz o chasydach" prowadzone przez Piotra Kostuchowskiego z Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Brama Grodzka.


W środę 9 kwietnia o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury wyświetlony zostanie film pt. "Kościół w piekle". Swój udział zapowiedział jego autor Artur Hofman, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.


W czwartek o godz. 19.15 w WDK odbędzie się wieczór poezji pt. "A skrzypki w uszach grają" w wykonaniu artystów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.


Ostatniego dnia w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej o godz. 17.00 na temat Holocaustu i polskich Żydów będzie opowiadać Anka Grupińska - dziennikarka, autorka książek i publicystka.


Organizatorem IV Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko - Żydowskich "Szalom/ Pokój" jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: dialog

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Jan 13:31:00 | 2014-04-08
"...przykazania regulujące relacje między ludzkie są ważniejsze niż przykazania opisujące relacje między człowiekiem a Bogiem."
A w dekalogu stoi najpierw "Będziesz Miłował Pana Boga..., a potem "...bliźniego swego".
No ale dla Pana Białka nie jest to widocznie ważne.
Ciekawe, czy ks. Michalczyk podpisałby się pod nową teologią psychologa Bogdana Białka.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?